Ostrzeżenie
  • JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 699.

Wymiana polsko-rosyjska

Od 10 do 15 września 2017r. gościliśmy w naszej szkole 16-osobową grupę młodzieży wraz     z 3 opiekunami ze “Szkoły Przyszłości“ z Wielkiego Isakowa - dzielnicy okręgu Gurjewska z obwodu Kaliningradzkiego.

Pani dyrektor Bożena Rutkowska-Marciniak powitała zarówno przybyłych gości oraz uczniów naszej szkoły wraz z rodzicami. To właśnie u polskich rodzin młodzież rosyjska przebywała przez okres wizyty w naszym mieście.

Niedzielę Rosjanie spędzili z nowymi polskimi przyjaciółmi - niektórzy wyjechali do pobliskich miast jak Brodnica czy Iława, inni urządzili ognisko i tam wspólnie bawili się, śpiewali do późnych godzin wieczornych. Wszelkie atrakcje zaproponowane przez polskie rodziny sprzyjały integracji, jak również pozwoliły na poznanie i zbliżenie się ludzi z innych kultur, tradycji.

W poniedziałek wszyscy uczestnicy wymiany międzynarodowej wzięli udział w zajęciach lekcyjnych. Panie Teresa Bagińska, Lidia Wiśniewska, Justyna Józefowicz, Anetta Gosik - Suchocka i Justyna Suwińska zaproponowały lekcje, w czasie których uczniowie mogli wymienić się doświadczeniami, wiedzą i posiadanymi umiejętnościami z zakresu przedmiotów ścisłych. Były to zajęcia warsztatowe, z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi informatycznych, multimedialnych. Dodatkowo tego dnia pani Magdalena Kortes przeprowadziła warsztaty dotyczące nowoczesnych technologii w życiu młodego człowieka -  wymiana zdań była burzliwa, a młodzież świetnie komunikowała się zarówno po rosyjsku, polsku, angielsku, a czasem nawet wspomagała się gestykulacją. Wszelkie sposoby okazywały się być dobre, jeśli dawały pożądany efekt: porozumienie.

Również tego dnia, jeszcze przed obiadem, uczniowie zwiedzali miasto, kościół oraz odwiedzili burmistrza Pana Józefa Blanka (który wcześniej powitał ich w szkole i zaprosił do Urzędu Miasta). Na koniec dnia zaproponowano młodzieży udział w ognisku w Aleksandrówce, gdzie wspólnie piekli kiełbaski, tańczyli oraz śpiewali. Nawet padający tego wieczora deszcz nikomu nie zepsuł humoru.

 

Kolejny dzień (wtorek) był równie intensywny. Już o godzinie 7.00 grupa rosyjsko-polska wyjechała do Torunia, by pospacerować uliczkami miasta, wziąć udział w zwiedzaniu Centrum Nauki “Młyn Wiedzy“, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika i obejrzeć seans “Meteoplanet“ w planetarium. Młodzież, chociaż zmęczona, była bardzo zadowolona z wizyty w Toruniu. Niektórzy uczniowie z Rosji kupili słynne smaczne toruńskie pierniki i zapewnili, że zawiozą je swym rodzinom do Rosji.

 

Środa była dniem, w którym uczniowie podzieleni na grupy, uczestniczyli w lekcji języka polskiego zaproponowanej przez panią Dorotę Zawadzką, języka rosyjskiego - którą prowadziła pani Lilia Karczyńska, przygotowywali prezentację multimedialną wraz z panem Tomaszem Kawieckim oraz wzięli udział w zajęciach plastycznych pt. “Technologia przyszłości w przestrzeni miejskiej“ pod czujnym okiem pani Marii Wilemskiej. Dodatkowo pani Anna Sapała-Ponieważ poprowadziła zajęcia taneczne, w czasie których uczniowie zatańczyli “belgijkę“, polkę oraz poloneza. Efekty pracy z wszystkich zajęć można było zobaczyć w Brzoziu Lubawskim na wspólnym spotkaniu uczestników wymiany z władzami lokalnymi naszego miasta, dyrektorami placówek oświatowych, zaproszonymi gośćmi i rodzicami uczniów. Młodzież otrzymała od burmistrza Pana Józefa Blanka pamiątkowe koszulki oraz gadżety, które na pewno umiliły im podsumowanie międzynarodowego spotkania.

 

Ostatni dzień pobytu uczniowie wykorzystali na grę w piłkę na boisku “Orlik“, jak również na wspólne zakupy w mieście. Po obiedzie uczniowie wyjechali do swego rodzinnego kraju.

Nawiązane przyjaźnie na pewno zaowocują na przyszłość, gdyż już 1 października jedziemy z rewizytą do Rosji!

 

Tłumaczem na czas wymiany młodzieży była pani Lilia Karczyńska. Koordynatorem programu wymiany z Urzędu Miasta był Kierownik Referatu Promocji pan Jerzy Grządzielewski.

 

Obszerna galeria zdjęć: https://www.facebook.com/pg/GimnazjumWNowymMiescieLubawskim/photos/?tab=album&album_id=877446775738404

https://www.facebook.com/pg/GimnazjumWNowymMiescieLubawskim/photos/?tab=album&album_id=875128115970270

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem