Ostrzeżenie
  • JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 699.

Szkolny dzień bezpieczeństwa cyfrowego

W dniu 30 października 2017 r. odbył się Szkolny Dzień Bezpieczeństwa Cyfrowego  (SDBC) w Szkole Podstawowej nr 3.

Pierwszym etapem Szkolnego Dnia Bezpieczeństwa Cyfrowego było spotkanie z mentorem szkoły przed prowadzeniem poszczególnych etapów SDBC. Doprecyzowaliśmy poszczególne elementy organizacyjne wydarzenia. Ustaliliśmy ostateczny harmonogram poszczególnych etapów naszego działania.

Spotkanie  z Dyrekcją szkoły odbyło się w gabinecie Pani Dyrektor.  Podczas rozmowy zaproszono szkołę do udziału w programie i organizowanych wydarzeniach w szczególności  do wzięcia udziału w konkursie: pn. "Jesteśmy cyfrowobezpieczni". Omówiono problemy, które dotykają szkołę w zakresie zagrożeń płynących z Internetu. Edukator opowiedział o głównych celach i założeniach projektu oraz zaprosił uczestników do udziału w konkursie.

Na Dzień Bezpieczeństwa Cyfrowego w Gimnazjum im. Filomatów Nowomiejskich w Nowym Mieście Lubawskim złożyły się:

  • Spotkanie z mentorem w szkole;
  • Spotkanie z Dyrekcją Szkoły;
  • Spotkanie w auli dla uczniów, uczennic, nauczycieli oraz pracowników szkoły;
  • 3 zajęcia warsztatowe dla uczniów klas ze szkoły podstawowej;
  • Spotkanie z nauczycielami szkoły (rada pedagogiczna).

Następnie odbyło się spotkanie w auli dla uczniów, uczennic, nauczycieli oraz pracowników szkoły. Przedstawiono uczniom podstawowe informacje dotyczące cyberbezpieczeństwa. Przedstawiono film ilustrujący przedmiotowe zagrożenia. Podczas prezentacji przedstawiono założenia projektu jak również zaproszono wszystkich uczniów do wzięcia udziału w organizowanym przez stowarzyszenie konkursie. Po zakończeniu prezentacji uczniowie wraz z nauczycielami zostali zaproszeni do uczestnictwa w  panelach edukacyjnych.

Zajęcia były prowadzone w formie warsztatów, odbywających się w ramach trzech lekcji.   Wszystkie działania  realizowane były w oparciu o scenariusze zajęć dla edukatorów i nauczycieli, z uwzględnieniem stosownego materiału filmowego. Uczniowie rozwiązywali też pretest i  test wiedzy. 

Następnie odbyło się spotkanie z nauczycielami szkoły. Zaprezentowana została prezentacja dla rodziców.  Przekazane zostały na ręce mentora wszelkie materiały dla nauczycieli i rodziców, w tym wskazany został film nt. cyberzagrożeń przeznaczony dla rodziców. Zostały przekazane informacje i możliwości wsparcia w ramach  projektu Cyfrowobezpieczni.pl oraz konkursu pt.: Jesteśmy Cyfrobezpieczni!". W trakcie spotkania zostały poruszone zagadnienia dotycząc między innymi praw autorskich w Internecie jak również możliwości pozyskiwania z legalnych źródeł materiałów do prowadzenia lekcji z uczeniami. Nauczyciele wskazali swoje uwagi dotyczące  w szczególności problemów z cyberzagrożeniami, które zostały zaobserwowane wśród uczniów.  

Dzień Bezpieczeństwa Cyfrowego w Gimnazjum im. Filomatów Nowomiejskich w Nowym Mieście Lubawskim dzięki wsparciu całej społeczności szkolnej, upłynął w miłej atmosferze.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem