Ostrzeżenie
  • JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 699.
  • JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 700.

Artykuły filtrowane wg daty: maj 2017

Wycieczka w Góry Stołowe

W dniach 15-19 maja młodzież z klas drugich naszego gimnazjum była na pięciodniowej wycieczce w Górach Stołowych. Miejscem zakwaterowania był Ośrodek Wczasowo-Rehabilitacyjny „Stalowy Zdrój” w Dusznikach-Zdroju. W napiętym programie gimnazjaliści zwiedzili m. in. kopalnię węgla kamiennego w Nowej Rudzie, park zdrojowy  w Kudowie- Zdroju oraz Twierdzę Kłodzką. Przeszli także szlakiem Błędnych Skał i wspięli się na Szczeliniec. Jednego dnia, wcześnie rano, młodzież przejechała do Czech, aby zwiedzić uroczą Pragę. W przeddzień wyjazdu odbyło się zwiedzanie Adrspaskiego Skalnego Miasta. Miłą niespodzianką dla gimnazjalistów był koncert kolorowych fontann w parku miejskim w Dusznikach Zdroju.
Opiekunkami uczniów podczas wycieczki były wychowawczynie: IIa – Dorota Zawadzka, IIb – Lidia Wiśniewska, IIc – Żaneta Cherkowska i IId – Liliana Lisakowska. 
 
Czytaj dalej...

Plener malarsko-fotograficzny w Pałacu Mortęgi

  • Dział: GIM-ART

W dniu 29 maja 2017 roku odbył się plener plastyczno-fotograficzny "Moja Większa Rodzina". W plenerze tym udział wzięła Grupa Młodych Plastyków GIM-ART działających przy Gimnazjum im. Filomatów Nowomiejskich w Nowym Mieście Lubawskim pod kierunkiem nauczycielki plastyki pani Marii Wilemskiej oraz młodzież z koła fotograficznego działająca pod nadzorem pani Liliany Lisakowskiej.

Tego typu impreza organizowana była już po raz piąty. Tym razem plener odbył się w otoczeniu przyrody, na rozległym, malowniczym terenie, gdzie mieści się Pałac Mortęgi. Młodzież malowała i fotografowała XIX-wieczny pałac i liczne zabudowania folwarczne z XIV wieku, a także mini zoo, jezioro, stajnie oraz park w stylu angielskim z końca XIX wieku. Młodzi artyści wykonali twórcze i pomysłowe, pełne ekspresji i oryginalności prace. Wszyscy w skupienie pracowali nad swoimi dziełami relaksując się w otoczeniu pięknej przyrody.

Pani Prezes Alinie Szynaka dziękujemy za pięknie zorganizowany poczęstunek. Dziękujemy również za obecność redaktorowi naczelnemu Gazety Nowomiejskiej panu Ryszardowi Ulatowskiemu. Całe spotkanie zorganizowane zostało w ramach XIX Warmińsko-Mazurskich Dni Rodziny „Miłość w rodzinie nigdy nie zginie”.

W plenerze udział wzięli: Zuzanna Jastrzębska (IIb), Natalia Szczepańska (IIb), Jan Muśkiewicz (IIb), Marcelina Haska (IIa), Michalina Haska (IIa), Maria Marciniak (Ie), Zuzanna Rzemińska (Ie), Kinga Orłowska (Ie), Milena Szczepańska (Id), Kacper Rochewicz (Id), Emilia Bartnicka (Id), Aleksandra Polak (IIIa), Wiktoria Mundt (IIIa), Zuzanna Łątkowska (IIIa), Zuzanna Wieczorek (IIIb), Paulina Moczadło (IIId), Julia Jonowska (Ib), Julia Kowalska (Ia), Wiktoria Kowalska (Ia), Wiktor Bronowski (IIa), Agata Jastrzębska (IId), Julia Zelma (IIIc), Hanna Rybicka (Id). Opiekunami imprezy były panie Liliana Lisakowska, Teresa Łukwińska i Barbara Milewska.

Czytaj dalej...

Wizyta w Niemczech

W dniach 09.05. 2017 - 19.05. 2017r. odbyła się wymiana polsko - niemiecka dofinansowana przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży. Brało w niej udział 11 uczniów i 3 nauczycieli z naszej szkoły.

 W czasie wizyty w Niemczech odwiedziliśmy wiele ciekawych miejsc, między innymi park linowy, pole minigolfa 3D, Heide-Park i wiele innych.

Zwiedziliśmy również kilka dużych miast, a wśród nich:  Bremę, Hanower i Oldenburg.

Mieliśmy też możliwość zwiedzenia szkoły naszych gospodarzy i wzięcia udziału w ich lekcjach.

 Po 10 wspólnie spędzonych dniach  dwie różnonarodowe grupy tworzyły jedną zgraną drużynę. Bardzo ciężko było nam się rozstać, ale wiemy, że te wspomnienia pozostaną na całe życie. Wszyscy z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie z przyjaciółmi z Niemiec.

 

Czytaj dalej...

Warmińsko-Mazurskie Zawody Matematyczne

XV edycja Warmińsko-Mazurskich Zawodów Matematycznych organizowanych przez UWM w Olsztynie ruszyła już w listopadzie 2016 roku w zmienionej formie. 9 uczniów naszej szkoły brało udział w szkolnych comiesięcznych eliminacjach, które zakończyły się maju 2017 roku.

W finałach XV edycji zawodów, które odbyły się 18 maja 2017 roku w Olsztynie na UWM brało udział 96 uczniów ze szkół gimnazjalnych naszego województwa. Uczestnicy zawodów zmierzyli się z zadaniami  o urozmaiconej tematyce i wysokim stopniu trudności, które zostały przygotowane przez pracowników naukowych Wydziału Matematyki i Informatyki. Uczniowie rozwiązywali 5 zadań w czasie 120 minut.  Można było zdobyć 50 punktów. Nadzór nad prawidłowym przebiegiem zawodów sprawował dziekan Wydziału Matematyki i Informatyki UWM. Honorowy patronat nad wydarzeniem    sprawował Rektor UWM w Olsztynie, Wojewoda Warmińsko-Mazurski, Prezydent Olsztyna oraz Kurator Oświaty.

Z naszej szkoły w zawodach uczestniczyły 3 osoby :Wiktoria Seweryn kl.III d, Wiktor Dąbrowski kl.III d, Marcin Nadarzyński kl.III e.

Wiktoria Seweryn i Wiktor Dąbrowski zdobyli po 40 pkt., a Marcin Nadarzyński 37 pkt. Nasza szkoła zajęła 5 miejsce w klasyfikacji "10 najlepszych gimnazjów".

 

 

Czytaj dalej...

Inspirująco Młody Poemat

12 maja 2017 roku w sali widowiskowej Miejskiego Centrum Kultury w Nowym Mieście Lubawskim podczas „Wieczoru z Poezją” odbyła się uroczystość  wręczenia nagród  V edycji konkursu poetyckiego „Inspirująco Młody (Poemat)”. W kategorii szkół gimnazjalnych III miejsce zajęła Agata Domżalska, uczennica klasy IIc, za wiersz pt. „Recepta na szczęście”, wyróżnienie przyznano Aleksandrze Polak, uczennicy IIIa, za wiersz pt. „Ta inna”.   Agacie i Oli serdecznie gratulujemy i życzymy wielu sukcesów literackich. Warto dodać, że z okazji V, jubileuszowej edycji „Inspirująco Młodego (Poematu)”, został wydany tomik poezji zawierający wiersze lokalnych twórców, wśród których znalazł się również wiersz Zuzanny Łątkowskej z klasy IIIa, zatytułowany „Pełen kosz”.        Podziękowania i gratulacje otrzymała również pani Żaneta Cherkowska – polonistka nagrodzonych dziewcząt.
 
Czytaj dalej...

Matematyczny Kangur

W dniu  16 marca 2017 o godz. 8.00 odbył się w naszej szkole Międzynarodowy Konkurs Matematyczny "Kangur".  W konkursie brało udział 12 uczniów naszej szkoły- 5 uczniów klas I . 4 uczniów kl. II , i 3 uczniów kl.III.  Klasy I i II to kategoria Kadet, a  III Junior. Test trwał 75 minut i w tym czasie trzeba było rozwiązać 30 zadań testowych z czego 10 zadań po 3 punkty, 10 zadań po 4 punkty oraz 10 zadań po 5 punktów.  Sześcioro uczniów naszego Gimnazjum uzyskało wyróżnienie:
 
Klasy I
WYRZYKOWSKA OLGA 108,75 pkt.
SZYMANKIEWICZ KORNELIA  98,75 pkt.
DĄBROWSKA JOANNA 94,50 pkt.
 
Klasy III
DĄBROWSKI WIKTOR 112,50 pkt.
NADARZYŃSKI MARCIN 108,50 pkt.
SEWERYN WIKTORIA 96,25 pkt.
 
Czytaj dalej...

226. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

W dniu 5 maja w naszej szkole odbyła się akademia z okazji 226. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3-go Maja. Uroczysty apel przygotowały klasy I a i I d pod kierunkiem pań – Katarzyny Dąbkowskiej i Kamili Kwiatkowskiej. Młodzież przypomniała zebranym okoliczności uchwalenia pierwszej w Europie i drugiej na świecie konstytucji wierszem i piosenką.

Czytaj dalej...

Wycieczka do Torunia i na Wzgórza Dylewskie w ramach projektu WOW

  • Dział: Projekty
 
5 maja uczniowie  Gimnazjum im. Filomatów Nowomiejskich w Nowym Mieście Lubawskim uczestniczący w zajęciach pozalekcyjnych z biologii realizowanych w ramach projektu „WOW – Wiedza Otwarta dla Wszystkich” wzięli udział w terenowych zajęciach w Parku Krajobrazowym Wzgórz Dylewskich. 
Zwiedzanie zaczęło się od wejścia na ambonę obserwacyjną, z której widok roztacza się nawet do 40 km. W tym miejscu również znajduje się kamień określający wysokość Dylewskiej Góry. Uczniowie mieli okazję zobaczyć lapidarium z ciekawymi głazami i poznać rejony ich przybycia. Przeszliśmy również ścieżkę dydaktyczną parku, która doprowadziła nas do Jeziora Francuskiego – rezerwatu florystycznego. 
Natomiast w dniu 12 młodzież wzięła udział w wyjeździe do Torunia, aby odwiedzić Centrum Nowoczesności – Młyn Wiedzy. Tam mieli okazję poznać interaktywne ekspozycje. Uczniowie realizujący projekt, poprzez zabawę i eksperyment, aktywnie przyswoili wiedzę                   o przyrodzie, technice i kulturze. Wycieczka zakończyła się zwiedzaniem starówki Torunia.  
Opiekunami grup były Liliana Lisakowska i Justyna Józefowicz 
 
 
 
Czytaj dalej...

Wycieczka do Górzna i Kaczego Bagna w ramach Projektu WOW

  • Dział: Projekty
Uczniowie z zajęć pozalekcyjnych biologicznych realizowanych w ramach projektu „WOW – Wiedza Otwarta dla Wszystkich” w Gimnazjum im. Filomatów Nowomiejskich 7 kwietnia odwiedzili Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy z siedzibą w Rudzie. Odbyły się tam zajęcia laboratoryjne badania wody. Na miejscu prowadząca zajęcia przedstawiła krótką prezentację o wodzie, po czym uczniowie podzieleni zostali na zespoły dwuosobowe i przystąpili do badania stanu czystości wody za pomocą zestawów przygotowanych wcześniej. Po zajęciach przejechaliśmy na obiad do Ośrodka Edukacji Ekologicznej „Wilga” w Górznie. Opiekunami grup były Justyna Józefowicz i Liliana Lisakowska.
W dniach 11 do 12 kwietnia odbył się wyjazd uczestników grup biologicznych, matematycznej i chemicznej do Kaczego Bagna – Miejsca Inicjatyw Pozytywnych. Tam odbyło się wiele zabaw integracyjnych, poznaliśmy techniki pieczenia chleba oraz wyrabiania naczyń z gliny. Uczyliśmy się także chodzić na szczudłach i gry na bębnach afrykańskich. Uczniowie zdobywali również umiejętności łucznicze i eksperymentowali. W chwilach odpoczynku młodzież nie leniuchowała, lecz aktywnie spędzała czas grając na gitarach i śpiewając piosenki. Opiekunami grup były Katarzyna Dąbkowska, Teresa Bagińska, Justyna Józefowicz i Liliana Lisakowska. 
 
Wcześniej w dniach 6-7.04. w Kaczym Bagnie były grupy matematyczna, geograficzna i fizyczna pod opieką Hanny Graczyk, Zyty Wardowskiej i Justyny Suwińskiej.
 
 
Czytaj dalej...

Uczta w Soplicowie

W Gimnazjum im. Filomatów Nowomiejskich nauczyciele, rodzice i uczniowie wraz z zaproszonymi gośćmi już po raz piąty obchodzili Święto Szkoły, które przypadło dnia 10 maja 2017r. „Śniadanie u Filomatów” jest znaczącą uroczystością dla całej społeczności gimnazjalnej – w tym roku szkolnym hasłem przewodnim święta była uczta w Soplicowie wzorowana na epopei narodowej Adama Mickiewicza – „Panu Tadeuszu”.

W sali gimnastycznej Pani Dyrektor Bożena Rutkowska – Marciniak powitała serdecznie wszystkich zebranych, omówiła osiągnięcia szkoły, pracę gimnazjum. Towarzyszyła jej uczennica Anna Przybylska – przedstawicielka Samorządu Uczniowskiego.

Wśród gości obecni byli: Burmistrz miasta Nowego Miasta Lubawsiego pan Józef Blank, Zastępca Burmistrza pan Krzysztof Widźgowski, radni Rady Miejskiej, Kierownik Referatu Oświaty, Kultury i Sportu pani Dorota Osińska, dyrektorzy jednostek kulturalnych i oświatowych, którzy współpracują z naszą szkołą, pracownicy służb mundurowych, pracownicy Sądu Rejonowego, Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej.

Następnie zaproszeni goście oraz przyjaciele szkoły złożyli na ręce pani dyrektor gratulacje, podziękowania i kwiaty.

W dalszej części uroczystości młodzież klasy III d pod opieką pani Renaty Żurańskiej (koordynator Święta Szkoły) i pani Justyny Neumann zaprezentowała część artystyczną – poloneza, dostojny, reprezentacyjny polski taniec narodowy oraz debatę nad losami Ojczyzny wzorowaną na treści „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Fragmenty utworu wieszcza narodowego zaznaczone zostały ramą kompozycyjną – grą na akordeonie w wykonaniu ucznia klasy III d.

Uczniowie klas II a i II d przedstawili również krótką biografię poety oraz interpretację wokalną jednego z utworów Mickiewicza pt.„Niepewność”.

Szkoła, ucząc i wychowując, wyznacza sobie szereg zadań i celów, których realizacja jest możliwa dzięki pomocy, wsparciu i ofiarności ludzi dobrej woli i wielkiego serca. W czasie Święta Szkoły tradycją jest wręczanie dyplomów „Przyjaciel Szkoły” W tym roku zaszczytne miano otrzymali:

1. Pani Hanna Ewertowska - SędziaSądu Rejonowego w Nowym Mieście Lubawskim Przewodnicząca Wydziału Rodzinnego i Nieletnich,

2. Pan Zbigniew Ewertowski – Przewodniczący Komisji Kultury, Oświaty, Sportu i Turystyki, pracownik Miejskiego Centrum Kultury w Nowym Mieście Lubawskim,

3. Pani Bożena Maciejewska - dyrektor Powiatowego Centrum Rozwoju Edukacji w Nowym Mieście Lubawskim,

4. Pan Mirosław Ochlak - kapitan inżynier; Dowódca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnejw Nowym Mieście Lubawskim,

5. Pani Mirosława Paśko -Internista, Specjalista medycyny paliatywnej, Specjalista medycyny pracy,

6. Pani Małgorzata Ziółkowska – kierownik Zespołu Kuratorskiego Służby Sądowej Sądu Rejonowego w Nowym Mieście Lubawskim.

Zaproszeni goście otrzymali również podziękowania za szczególną pracę na rzecz naszej szkoły. Uczennice: Marcelina Haska, Michalina Haska, Wiktoria Seweryn, Paulina Moczadło, Julia Czajkowska, Natalia Szczepańska, Maria Wróblewska, Wiktoria Mundt i Zuzanna Jastrzębska, które pod opieką artystyczną pani Marii Anny Wilemskiej, nauczycielki plastyki w gimnazjum, przygotowały piękne obrazy, podarowały je w dowód wdzięczności: Burmistrzowi miasta Nowego Miasta Lubawskiego panu Józefowi Blankowi, Zastępcy Burmistrza miasta Nowego Miasta Lubawskiego panu Krzysztofowi Widźgowskiemu, Kierownikowi Referatu Oświaty, Kultury i Sportu w Nowym Mieście Lubawskim pani Dorocie Osińskiej, Zastępcy Komendanta Komendy Powiatowej Policji panu Mirosławowi Mozarczykowi, Komendantowi Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Mieście Lubawskim młodszemu brygadierowi magistrowi inżynierowi panu Jackowi Audzie, Prezesowi Sądu Rejonowego w Nowym Mieście Lubawskimpanu Andrzejowi Borowskiemu (w Jego imieniu podarunek odebrała pani Hanna Ewertowska Sędzia Sądu Rejonowego w Nowym Mieście Lub.), pani Iwonie Krajewskiej – nowemu dyrektorowi Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej oraz Specjaliście medycyny pracy pani Mirosławie Paśko.

Święto Szkoły to bardzo dobry moment, by wyróżnić uczniów, którzy osiągnęli najwyższe lokaty w konkursach przedmiotowych, otrzymując tytuł laureata i finalisty.

Szczególne gratulacje otrzymali:

- Laureat konkursu z matematyki Wiktor Dąbrowski uczeń kl. III d - nauczyciel prowadzący mgr Hanna Graczyk, mgr Lidia Wiśniewska

- Finaliści:

1. Julia Balewska kl. III b - geografia, historia, nauczyciel prowadzący mgr Zyta Wardowska, mgr Magdalena Kortes

2. Maja Dembek kl. III a - język niemiecki, nauczyciel prowadzący mgr Maja Orzechowska

3. Daria Dembińska kl. II b - historia, nauczyciel prowadzący mgr Magdalena Kortes

4. Joanna Kordalska kl. III a - historia, nauczyciel prowadzący mgr Magdalena Kortes

5. Patrycja Lenckowska kl. II a - język angielski, nauczyciel prowadzący mgr Barbara Milewska

6. Radosław Wegner kl. III a - geografia, nauczyciel prowadzący mgr Zyta Wardowska

Pani Dyrektor Bożena Rutkowska – Marciniak nagrodziła przedstawicieli uczniów poszczególnych klas, którzy wygrali potyczki międzyklasowe: naukowe, regionalno-historyczne oraz sportowe (gra miejska).

Dekoracje przygotowały panie Katarzyna Wiśniewska i Elżbieta Mazerewicz przy współudziale pani Sabiny Tessmer; Nad oprawą muzyczną czuwał pan Marek Piątkowski. Spotkanie prowadziła pani Dorota Zawadzka.

Dyrekcja serdecznie dziękuje wszystkim nauczycielom oraz pracownikom szkoły za pomoc w organizacji uroczystości i przygotowanie poczęstunku.

Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem