Menu

SZKOŁA PODSTAWOWA NR 3

GIMNAZJUM IM. FILOMATÓW NOWOMIEJSKICH

GIMNAZJUM NML - Artykuły filtrowane wg daty: wrzesień 2017

Szkoła Promująca Zdrowie

Logo programu Szkoła Promująca Zdrowie  

Szkoła Promująca Zdrowie

Program Szkoła Promująca Zdrowie (SzPZ) realizowany jest w Polsce od 1991 r. Popularyzację idei SzPZ rozpoczęto od trzyletniego projektu pilotażowego (1992-1995) pn.: „Szkoła Promująca Zdrowie”, zainicjowanego przez WHO/EURO, realizowanego pod kierunkiem prof. dr hab. Barbary Woynarowskiej. Projekt ten spowodował oddolne działania (ruch) szkół, zgodne ze strategią opracowaną w 14 tzw. szkołach projektowych oraz tworzenie sieci szkół promujących zdrowie na różnych poziomach. Pierwszą sieć utworzono w 1992 r. w b. woj. ciechanowskim.

 

Program ten rozwijany był w Polsce w ramach Europejskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie (ESSzPZ), utworzonej w 1992 r., od 1 stycznia 2008 r. w Europejskiej Sieci Szkół dla Zdrowia w Europie - SHE, w wyniku porozumienia WHO/EURO, Rady Europy i Komisji Europejskiej. Polska została członkiem tej sieci w grupie pierwszych ośmiu krajów.

 

W ramach upowszechniania programu stworzono strukturę wspierającą rozwój sieci SzPZ − utworzono Zespół ds. Promocji Zdrowia w Szkole, powołano Krajowego Koordynatora ds. promocji zdrowia w szkole oraz wojewódzkich koordynatorów. Aktualnie we wszystkich województwach istnieją sieci szkół, w niektórych nawet funkcjonują sieci rejonowe, powiatowe lub miejskie, utworzone w celu łatwiejszego koordynowania i skuteczniejszego wspierania pracy szkół.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Standardy Szkoły Promującej Zdrowie

Przyjęty model SzPZ stanowił punkt wyjścia do opracowania czterech standardów. 


Standardy szkoły promującej zdrowie 

Szkoła promująca zdrowie dąży do osiągania celów i realizuje zadania określone w podstawach programowych kształcenia ogólnego i innych obowiązujących aktach prawnych i ponadto:

1.     Koncepcja pracy szkoły, jej struktura i organizacja sprzyjają uczestnictwu społeczności szkolnej w realizacji działań w zakresie promocji zdrowia oraz skuteczności i długofalowości tych działań.

2.     Klimat społeczny szkoły sprzyja zdrowiu i dobremu samopoczuciu uczniów, nauczycieli i innych pracowników szkoły oraz rodziców uczniów.

3.     Szkoła realizuje edukację zdrowotną i program profilaktyki dla uczniów, nauczycieli i innych pracowników szkoły oraz dąży do poprawy skuteczności działań w tym zakresie.

4.      Warunki oraz organizacja nauki i pracy sprzyjają zdrowiu i dobremu samopoczuciu uczniów, nauczycieli i innych pracowników szkoły oraz współpracy z rodzicami.

  

 

Czytaj dalej...

Wojewódzka inauguracja sportowego roku szkolnego

  • Dział: Sport

W piątek 22 września b.r. w nowej hali  Zespołu  Szkół Zawodowych w Kurzętniku odbyła się WOJEWÓDZKA INAUGURACJA ROKU SPORTOWEGO SZKOLNEGO ZWIAZKU SPORTOWEGO. Po oficjalnym otwarciu i części artystycznej przygotowanej przez uczniów ZSZ uczniowie brali udział w licznych konkurencjach sportowych w swoich kategoriach wiekowych.

Liczebność grup i rozmiar tej imprezy przerósł oczekiwania organizatorów. Uczniowie naszej szkoły brali udział w biegach przełajowych i rozgrywkach piłki nożnej i tu zaskoczenie, bo  opiekunowie musieli przetransportować swoich podopiecznych na dodatkowe boisko w Marzęcicach. Nad opieką ponad 30 osobowej grupy sportowców czuwały panie: Justyna Neumann, Anna Sapała- Ponieważ i Agnieszka Bochenek.

Niestety aura nie sprzyjała i warunki biegów były bardzo trudne, ale dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 3 nie poddały się i w licznej grupie pokonały ekstremalną trasę biegów. Swoje siły i możliwości wytrzymałościowe sprawdzały dzieci z klasy IV A i IV B oraz młodzież z klas VII A i VII B i Gimnazjum, którym dziękujemy za udział i walkę sportową.

W tym samym czasie na Orliku w Kurzętniku rozegrany został turniej piłki nożnej dla chłopców Szkół Gimnazjalnych, a w Marzęcicach na Orliku Szkół Podstawowych. I tu drużyna chłopców z klas VII po bardzo zaciętej i trudnej walce ( bo grało aż 7 drużyn)  uplasowała się na  3 miejscu. Gratulujemy i liczymy na kolejne sukcesy w murach Szkoły Podstawowej nr 3.

 

Czytaj dalej...

VI Niedziela Cittaslow

W niedzielę 17 września br. w naszej szkole po raz kolejny obchodzone były Nowomiejskie Dni „Cittaslow” połączone ze „Świętem Pieczonego Ziemniaka”. W uroczystości brali udział zaproszeni goście, rodzice oraz uczniowie, jak również pozostali mieszkańcy Nowego Miasta Lubawskiego.

            Była to świetna okazja, by skosztować wiele przysmaków, np. kluski ziemniaczane, pieczone ziemniaczki ze śledziem, szaszłyki ziemniaczane, swojski chleb ze smalcem i ogórkiem kiszonym lub słodkimi dżemami, kiełbaski i ziemniaki z grilla, gofry i watę cukrową. Kawiarenka oferowała ciasta, kawę, herbatę oraz zimne napoje i wodę.

            Atrakcją dla najmłodszych dzieci było malowanie twarzy, gry i zabawy z nagrodami przygotowane przez panią Hannę Kowalską, kiermasz książek oraz maskotek. Młodzież brała udział w konkursie plastycznym związanym z symbolem Cittaslow - ślimakiem.

            Na scenie zaprezentowały się dzieci i młodzież z naszej szkoły. Występy rozpoczęte zostały „Bajką o Lwie Nowomiejskim”. Uczniowie klasy pierwszej przedstawili wiersze oraz piosenkę, czwartoklasiści zaprezentowali aerobic dance, gimnazjalistki Kinga Wardowska i Alicja Kremska śpiewały piosenki. Wystąpił również szkolny zespół taneczny „Aplauz” oraz Międzyszkolny Uczniowski Klub Sportowy OLIMPIA sekcja taekwondo i kickboxing.

Obszaerna galeria zdjęć https://www.facebook.com/pg/GimnazjumWNowymMiescieLubawskim/photos/?tab=album&album_id=877881755694906

 

Czytaj dalej...

Powiatowe obchody Europejskich Dni Dziedzictwa

W sobotę 16 września 2017 roku w Zespole Szkół im. Władysława Jagiełły w Kurzętniku odbyły się powiatowe obchody Europejskich Dni Dziedzictwa pt. „Wielka Historia Powiatu Nowomiejskiego”. Podczas uroczystości prezentowały się wszystkie gminy powiatu nowomiejskiego. Miasto Nowe Miasto Lubawskie reprezentowała młodzież gimnazjalna ze Szkoły Podstawowej nr 3. Przedstawiła ona „Bajkę o Lwie Nowomiejskim” poprzedzoną piosenką o naszym mieście.  Prezentację zakończył taniec dziewcząt z gimnazjalnego koła tanecznego „Aplauz” przedstawiający różę z nowomiejskiego herbu.  Występ bardzo się spodobał, a młodych artystów publiczność nagrodziła gromkimi brawami. Gratulujemy i dziękujemy za godne reprezentowanie naszej szkoły i naszego miasta.

Śpiew: Alicja Kremska (IIIb), Kinga Wardowska (IIId)

Gra aktorska: Domżalska Agata (IIIc), Paweł Grugiel (IIIb), Wiktoria Florenc (IIIc), Dawid Florkowski (IIIc), Oliwia Karbowska (IIIc), Dawid Kozłowski (IIIc), Zofia Kremska (III c), Maksymilian Mówiński (IIIc), Wiktoria Stachewicz (IIIb), Mikołaj Suchocki (IIIb), Diana Śpiewak (IIIc)

Taniec: Marta Kotewicz (IIa ), Julia Kowalska (IIa), Wiktoria Kowalska (IIe), Karolina Morenc (IIe ), Zuzanna Pawłowska (IIa), Hanna Rybicka (IId ), Zofia Suchocka (IIe), Kornelia Szymankiewicz (IIa )

Młodzież przygotowali nauczyciele: pani Żaneta Cherkowska, pani Anna Sapała-Ponieważ oraz pan Marek Piątkowski.

Czytaj dalej...

Wymiana polsko-rosyjska

Od 10 do 15 września 2017r. gościliśmy w naszej szkole 16-osobową grupę młodzieży wraz     z 3 opiekunami ze “Szkoły Przyszłości“ z Wielkiego Isakowa - dzielnicy okręgu Gurjewska z obwodu Kaliningradzkiego.

Pani dyrektor Bożena Rutkowska-Marciniak powitała zarówno przybyłych gości oraz uczniów naszej szkoły wraz z rodzicami. To właśnie u polskich rodzin młodzież rosyjska przebywała przez okres wizyty w naszym mieście.

Niedzielę Rosjanie spędzili z nowymi polskimi przyjaciółmi - niektórzy wyjechali do pobliskich miast jak Brodnica czy Iława, inni urządzili ognisko i tam wspólnie bawili się, śpiewali do późnych godzin wieczornych. Wszelkie atrakcje zaproponowane przez polskie rodziny sprzyjały integracji, jak również pozwoliły na poznanie i zbliżenie się ludzi z innych kultur, tradycji.

W poniedziałek wszyscy uczestnicy wymiany międzynarodowej wzięli udział w zajęciach lekcyjnych. Panie Teresa Bagińska, Lidia Wiśniewska, Justyna Józefowicz, Anetta Gosik - Suchocka i Justyna Suwińska zaproponowały lekcje, w czasie których uczniowie mogli wymienić się doświadczeniami, wiedzą i posiadanymi umiejętnościami z zakresu przedmiotów ścisłych. Były to zajęcia warsztatowe, z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi informatycznych, multimedialnych. Dodatkowo tego dnia pani Magdalena Kortes przeprowadziła warsztaty dotyczące nowoczesnych technologii w życiu młodego człowieka -  wymiana zdań była burzliwa, a młodzież świetnie komunikowała się zarówno po rosyjsku, polsku, angielsku, a czasem nawet wspomagała się gestykulacją. Wszelkie sposoby okazywały się być dobre, jeśli dawały pożądany efekt: porozumienie.

Również tego dnia, jeszcze przed obiadem, uczniowie zwiedzali miasto, kościół oraz odwiedzili burmistrza Pana Józefa Blanka (który wcześniej powitał ich w szkole i zaprosił do Urzędu Miasta). Na koniec dnia zaproponowano młodzieży udział w ognisku w Aleksandrówce, gdzie wspólnie piekli kiełbaski, tańczyli oraz śpiewali. Nawet padający tego wieczora deszcz nikomu nie zepsuł humoru.

 

Kolejny dzień (wtorek) był równie intensywny. Już o godzinie 7.00 grupa rosyjsko-polska wyjechała do Torunia, by pospacerować uliczkami miasta, wziąć udział w zwiedzaniu Centrum Nauki “Młyn Wiedzy“, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika i obejrzeć seans “Meteoplanet“ w planetarium. Młodzież, chociaż zmęczona, była bardzo zadowolona z wizyty w Toruniu. Niektórzy uczniowie z Rosji kupili słynne smaczne toruńskie pierniki i zapewnili, że zawiozą je swym rodzinom do Rosji.

 

Środa była dniem, w którym uczniowie podzieleni na grupy, uczestniczyli w lekcji języka polskiego zaproponowanej przez panią Dorotę Zawadzką, języka rosyjskiego - którą prowadziła pani Lilia Karczyńska, przygotowywali prezentację multimedialną wraz z panem Tomaszem Kawieckim oraz wzięli udział w zajęciach plastycznych pt. “Technologia przyszłości w przestrzeni miejskiej“ pod czujnym okiem pani Marii Wilemskiej. Dodatkowo pani Anna Sapała-Ponieważ poprowadziła zajęcia taneczne, w czasie których uczniowie zatańczyli “belgijkę“, polkę oraz poloneza. Efekty pracy z wszystkich zajęć można było zobaczyć w Brzoziu Lubawskim na wspólnym spotkaniu uczestników wymiany z władzami lokalnymi naszego miasta, dyrektorami placówek oświatowych, zaproszonymi gośćmi i rodzicami uczniów. Młodzież otrzymała od burmistrza Pana Józefa Blanka pamiątkowe koszulki oraz gadżety, które na pewno umiliły im podsumowanie międzynarodowego spotkania.

 

Ostatni dzień pobytu uczniowie wykorzystali na grę w piłkę na boisku “Orlik“, jak również na wspólne zakupy w mieście. Po obiedzie uczniowie wyjechali do swego rodzinnego kraju.

Nawiązane przyjaźnie na pewno zaowocują na przyszłość, gdyż już 1 października jedziemy z rewizytą do Rosji!

 

Tłumaczem na czas wymiany młodzieży była pani Lilia Karczyńska. Koordynatorem programu wymiany z Urzędu Miasta był Kierownik Referatu Promocji pan Jerzy Grządzielewski.

 

Obszerna galeria zdjęć: https://www.facebook.com/pg/GimnazjumWNowymMiescieLubawskim/photos/?tab=album&album_id=877446775738404

https://www.facebook.com/pg/GimnazjumWNowymMiescieLubawskim/photos/?tab=album&album_id=875128115970270

Czytaj dalej...

"Bezpieczna droga do szkoły"

W dniu 11.09 2017r w Szkole Podstawowej nr 3 w Nowym Mieście Lub. odbyło się spotkanie uczniów klas I ze wszystkich nowomiejskich szkół podstawowych z przedstawicielami Komendy Powiatowej Policji, Straży Miejskiej i Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oddział w Olsztynie na temat "Bezpiecznej drogi do szkoły".

Koordynatorem spotkania był pan Ryszard Krzemieniewski, który pozyskał od sponsorów  upominki i gadżety dla 120 dzieci. Po krótkiej pogadance o bezpieczeństwie na drodze uczniowie otrzymali kamizelki i chusty odblaskowe, odblaski na rękaw i zawieszki do plecaków, lizaki- znaki drogowe, plany lekcji, zakładki kolorowanki. Nauczyciele z każdej szkoły - materiały edukacyjne do wychowania komunikacyjnego do poczytania i zabaw z dziećmi. Uroczystość uatrakcyjnił taniec Gimnazjalistek i pokaz samochodów: policyjnych, staży miejskiej, a także Gazety Nowomiejskiej. Sponsorzy nagród to: Energa - Gdańsk, Szynaka Meble, Automobil Klub Nowomiejski,  "LOTOS"- Gdańsk i firma drukarska Bielsko-Biała

BARDZO DZIĘKUJEMY!!!

Czytaj dalej...

Fotograficzny sukces

W Warmińsko - Mazurskim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli – Olszyńskim Centrum Edukacji Ekologicznej odbyło się podsumowanie wojewódzkiego konkursu fotograficznego „Drogi Warmii i Mazur w fotografii zatrzymane” przeprowadzonym w ramach okazji 25. Europejskich Dni Dziedzictwa. Wśród 300 nadesłanych prac nasza uczennica Julia Kowalska z kl. II a odebrała nagrodę za udział w swej kategorii – uczniowie gimnazjum i szkół ponadpodstawowych. W kategorii nauczycieli p. Liliana Lisakowska uzyskała II miejsce. 

Czytaj dalej...

Warsztaty w ramach projektu WOW

W dniach 6-7 i 7-8 września młodzież naszej szkoły, która uczestniczy w zajęciach pozalekcyjnych realizowanych w ramach projektu „WOW – Wiedza Otwarta dla Wszystkich”, brała udział w warsztatach w Miejscu Inicjatyw Pozytywnych – Kacze Bagno.  Na miejscu odbyło się wiele zabaw integracyjnych, poznaliśmy techniki pieczenia chleba oraz wyrabiania biżuterii z filcu. Uczyliśmy się także chodzić na szczudłach i gry na bębnach afrykańskich. Uczniowie zdobywali również umiejętności łucznicze i techniki tańca                         z ogniem. W chwilach odpoczynku młodzież nie leniuchowała, lecz aktywnie spędzała czas grając na gitarach i śpiewając piosenki. Opiekunami grup były panie: Teresa Bagińska, Katarzyna Dąbkowska, Hanna Graczyk, Justyna Józefowicz, Liliana Lisakowska, Justyna Suwińska i Zyta Wardowska.

 

 

Czytaj dalej...

Zajęcia techniczne - PZO/Wymagania na poszczególne oceny

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA
 TECHNIKA

 

na podstawie programu edukacji technicznej dla szkoły podstawowej

„ Jak to działa, dla klas 4-6” Lech Łabecki, Marta Łabecka, NOWA ERA

 

 

 

Formy aktywności podlegające ocenie na zajęciach technicznych:

·         aktywność,

·         prace wykonywane na lekcji, ćwiczenia,

·         prace wytwórcze,

·         prace pisemne, testy,

·         prace domowe,

·         przygotowanie do zajęć,

·         zeszyt ucznia, uczeń ma obowiązek uzupełnić notatki za czas nieobecności ucznia w szkole

·         prace dodatkowe (dla chętnych),

·         praca w grupach,

·         praca pozalekcyjna (np. konkurs, projekt).

 

W wypadku zajęć technicznych szczególnie uwzględniany jest przy ocenianiu stosunek ucznia do wykonywania działań praktycznych.

Istotne są też: zgodność z tematem, samodzielność wykonania, pomysłowość, właściwy dobór materiałów, estetyka wykonania,  oraz przestrzeganie zasad bezpieczeństwa.

 

Kryteria oceny z techniki.

 

Przedmiot oceny

Kryteria oceny

wiadomości

zakres wiadomości

jakość (stopień rozumienia)

samodzielność w odtwarzaniu i stosowaniu wiadomości (operatywność)

Umiejętności

poprawność danego działania

biegłość w jego wykonaniu

samodzielność w stosowaniu danej umiejętności

postawy wobec pracy i techniki

gospodarność

dyscyplina pracy

współpraca i współodpowiedzialność

wytwory działalności praktycznej (wykonane w pracowni)

funkcjonalność

zgodność z projektem

estetyka wykonania

oryginalność rozwiązania (jeśli wytwór projektuje uczeń)

zeszyt przedmiotowy, dokumentacja techniczna

kompletność i poprawność, estetyka

 

 

 

Ocena

Wskaźniki

celująca

Uczeń:

·         opanował wiedzę i umiejętności przewidziane programem nauczania

·         biegle posługuje się zdobytymi wiadomościami, używając właściwej dla techniki terminologii, oraz proponuje rozwiązania nietypowe

·         wykazuje się inwencją twórczą

·         osiąga sukcesy w konkursach i olimpiadach przedmiotowych, kwalifikuje się do finału na szczeblu wojewódzkim (regionalnym) albo krajowym lub posiada inne porównywalne osiągnięcia

·         umiejętnie podchodzi do rozwiązywania problemów teoretycznych i praktycznych, cechuje się oryginalnością rozwiązań

·         samodzielnie poszukuje wiedzy, korzysta z wielu źródeł, śledzi najnowsze osiągnięcia nauki i techniki

·         twórczo rozwija zainteresowania

·         wpływa na aktywność innych uczniów

·         zgłasza cenne uwagi

·         pomaga koleżankom i kolegom

·         pracuje systematycznie

 

bardzo dobra

Uczeń:

·         opanował wiedzę i umiejętności przewidziane programem nauczania

·         sprawnie wykorzystuje wiedzę i umiejętności w praktyce

·         jest samodzielny w rozwiązywaniu problemów teoretycznych

·         potrafi wyciągać wnioski i dokonywać całościowej analizy poruszanego zagadnienia

·         stosuje prawidłową terminologię w zakresie nazewnictwa materiałów, procesów, zjawisk, narzędzi i urządzeń technicznych

·         sprawnie posługuje się narzędziami i przyborami

·         poprawnie rozpoznaje materiały i określa ich cechy

·         właściwie organizuje stanowisko pracy

·         bierze czynny udział w lekcji, wyróżnia się zaangażowaniem  i aktywnością, jest zawsze do zajęć przygotowany

·         prowadzi estetycznie, dokładnie i czytelnie dokumentację techniczną

·         racjonalnie gospodaruje materiałami i czasem

·         zna i stosuje zasady bhp

·         bierze udział w konkursach przedmiotowych

 

dobra

Uczeń:

·         nie w pełni opanował wiedzę i umiejętności przewidziane programem nauczania

·         poprawnie wykorzystuje zdobyte wiadomości, rozwiązuje (wykonuje) samodzielnie typowe zadania teoretyczne i praktyczne

·         wykazuje dużą samodzielność w korzystaniu z różnych źródeł wiedzy

·         na lekcjach korzysta z niewielkiej pomocy nauczyciela

·         prawidłowo i bezpiecznie posługuje się narzędziami, przyborami                       i sprzętem technicznym

·         poprawnie rozpoznaje materiały i określa ich cechy

·         dokładnie i zgodnie z dokumentacją wykonuje wszystkie prace i zadania wytwórcze

·         poprawnie prowadzi dokumentację

·         czynnie uczestniczy w zajęciach i najczęściej jest do nich przygotowany

·         sporadycznie prezentuje swe zainteresowania techniczne

·         stara się oszczędnie gospodarować materiałami i czasem

·         niekiedy korzysta z różnych źródeł informacji

·         zna i stosuje zasady bhp

 

dostateczna

Uczeń:

·         nie w pełni opanował wiedzę i umiejętności przewidziane programem nauczania

·         rozwiązuje typowe zadania teoretyczne i praktyczne o średnim stopniu trudności

·         zadania problemowe wykonuje przy pomocy nauczyciela

·         zna nazwy podstawowych narządzi, przyborów i sprzętu technicznego, poprawnie nimi się posługuje

·         poprawnie rozpoznaje materiały, nie dla wszystkich określa cechy

·         potrafi bezpiecznie i zgodnie z planem wykonywać prace wytwórcze

·         potrafi stosować zdobyte wiadomości do rozwiązywania typowych zadań z pomocą nauczyciela

·         potrafi wykonać dokumentację techniczną z nielicznymi błędami

·         przykłada niewielką wagę do oszczędnego gospodarowania materiałami    i czasem

·         rzadko korzysta z różnych źródeł informacji

·         zna i stosuje zasady bhp

dopuszczająca

Uczeń:

·         posiada duże braki w opanowaniu wiadomości i umiejętności

·         ma problemy z wykorzystaniem posiadanej wiedzy i umiejętności w praktyce

·         ma trudności z organizacją własnej pracy

·         wykonuje prace wytwórcze z licznymi odstępstwami od projektu, niedokładnie i nieestetycznie

·         rozwiązuje z pomocą nauczyciela typowe zadania o niewielkim stopniu trudności

·         potrafi bezpiecznie posługiwać się narzędziami, przyborami i sprzętem technicznym

·         prowadzi dokumentację niestarannie i niesystematycznie

·         często jest nieprzygotowany do lekcji

·         mało uwagi poświęca oszczędnemu gospodarowaniu materiałami i czasem

·         pracuje zgodnie z przepisami bhp, choć czasem je lekceważy

 

niedostateczna

Uczeń:

·         nie zdobył wiadomości i umiejętności niezbędnych do dalszego kształcenia

·         w trakcie pracy na lekcji nie wykazuje zaangażowania, przeważnie jest nieprzygotowany do zajęć i lekceważy podstawowe obowiązki szkolne.

 

 

Wymagania na poszczególne oceny

 

 

                      Nauczyciel, używając przy ocenianiu prac pisemnych „+” i „–”, gdzie „+” oznacza osiągnięcia ucznia bliższe wyższej kategorii wymagań, „-” niższej kategorii wymagań,  stosuje następujące zasady przeliczania punktów na ocenę:

Ocena

zakres procentowy

Niedostateczny

0 – 29%

 

dopuszczający -

 

30 – 35%

Dopuszczający

30 – 50%

36 – 44%

dopuszczający +

 

45 – 50%

dostateczny -

 

51 – 56%

Dostateczny

51 – 74%

57 – 68%

dostateczny +

 

69 – 74%

dobry -

 

75 – 80%

Dobry

75 – 89%

81 – 83%

dobry +

 

84 – 89%

bardzo dobry -

 

90 – 92%

bardzo dobry

90 – 97%

93 – 94%

bardzo dobry +

 

95 – 97%

Celujący

98    – 100%

 

 

Oceny klasyfikacyjne śródroczne i roczne ustala nauczyciel według następującej skali:        

         Średnia ważona                   Stopień

             5,51 – 6,00                    - celujący

             4,70 – 5,50                    - bardzo dobry 

             3,70 – 4,69                    - dobry

             2,70 – 3,69                   - dostateczny

              1,70 – 2,69                   - dopuszczający

              1,00 – 1,69                   - niedostateczny

1) Zasada oceny ważonej – każdej ocenie cząstkowej przyporządkowuje się liczbę naturalną, oznaczając jej wagę w hierarchii ocen według zasady:

    Waga             Kategoria ocen

a)      6     - ocena za I semestr (przy ustalaniu oceny końcoworocznej),

b)      5     - za pisemne prace klasowe, prace wytwórcze

c)      4     - za zapowiedziane sprawdziany trwające powyżej 15 minut, wykonywanie pracy na lekcji sprawdzającej zastosowanie wiadomości

d)     2      - za inne aktywności ucznia ( praca domowa, aktywność, udział w lekcji, zeszyt  i inne)

 

Przyustalaniuocenyztechniki będą brane pod uwagę wysiłek wkładany przez ucznia w wywiązywanie się ze swoich obowiązków. 

 

Czytaj dalej...

Nauczanie wczesnoszkolne - PZO

 
WEWNĄTRZSZKOLNY SYSTEM OCENIANIA
W EDUKACJI WCZESNOSZKOLNEJ
 
            WEWNĄTRZSZKOLNY SYSTEM OCENIANIA W EDUKACJI WCZESNOSZKOLNEJ określa warunki i sposób oceniania uczniów klas I-III Szkoły Podstawowej Nr 3 w Nowym Mieście Lubawskim.
 
 
WSO ma na celu:
a) informowanie ucznia o poziomie jego osiągnięć edukacyjnych i jego zachowaniu oraz            
 o postępach w tym zakresie;
b) udzielenie uczniowi pomocy w samodzielnym planowaniu swojego rozwoju;
c) motywowanie ucznia do dalszych postępów w nauce i zachowaniu;
d) dostarczenie rodzicom (prawnym opiekunom) informacji o postępach, trudnościach w nauce, zachowaniu oraz specjalnych uzdolnieniach ucznia;
e) umożliwienie nauczycielom doskonalenia organizacji i metod pracy dydaktyczno-wychowawczej.
 
I Ocenianie osiągnięć edukacyjnych
 
1. Ocena śródroczna  i końcowo roczna  ucznia w edukacji wczesnoszkolnej ma charakter opisowy.
2. Nauczyciele na początku każdego roku szkolnego informują uczniów oraz ich rodziców (prawnych opiekunów) o:
a) kryteriach wymagań edukacyjnych wynikających z realizowanego przez siebie programu nauczania;
b) metodach sprawdzania osiągnięć edukacyjnych uczniów.
3. Wychowawca klasy na początku każdego roku szkolnego informuje uczniów oraz ich rodziców (opiekunów prawnych) o sposobie oraz kryteriach oceniania zachowania.
4. Analizę postępów ucznia przeprowadza się systematycznie.
5. Ocenianie ucznia ma charakter wspierający i uwzględnia zalecenia z dostępnych opinii                    
 i orzeczeń. 
W ocenie ucznia uwzględnia się opracowane przez nauczycieli dostosowania wymagań edukacyjnych.
6. Stosuje się bieżące ocenianie osiągnięć edukacyjnych, które rejestrowane jest przez każdego nauczyciela w dzienniku lekcyjnym w postaci sześciostopniowej skali cyfrowej.
7. W ocenianiu bieżącym uwzględnia się wysiłek ucznia i osiągnięte przez niego efekty pracy.
8. Duże prace pisemne obejmujące podsumowanie działu zawierają krótkie, pisemne uzasadnienie oceny, w którym nauczyciel  wskazuje wiadomości i umiejętności opanowane przez ucznia w porównaniu z wymaganiami edukacyjnymi z obszaru sprawdzanego testem lub klasówką. W przypadku sprawdzianów obejmujących co najmniej trzy ostatnie tematy, uzasadnienie oceny jest w formie informacji zwrotnej, zawierającej cztery elementy: 
 
a)wyszczególnienie i docenienie dobrych elementów pracy ucznia
b)odnotowanie tego, co wymaga poprawienia lub dodatkowej pracy ze strony ucznia, aby uzupełnić braki w wiedzy oaz opanować wymagane umiejętności,
c)przekazanie uczniowi wskazówek, w jaki sposób powinien poprawić pracę,
d)wskazanie uczniowi sposobu w jaki sposób powinien pracować dalej.
9. W przypadku pozostałych form pracy ucznia podlegających ocenie takich jak: kartkówka        
 z ostatniej lekcji, praca i aktywność na lekcji, odpowiedź ustna, praca domowa, prowadzenie zeszytu oraz ćwiczeń uzasadnienie oceny przedstawiane jest ustnie.
 
 Osiągnięcia i postępy ucznia określa się w skali:
6 - celująco, doskonale, znakomicie, wspaniale
5 - bardzo dobrze, biegle, prawidłowo
4 - dobrze, poprawnie, sprawnie
3 - dostatecznie, zadawalająco, wystarczająco, przeciętnie
2 - dopuszczająco, słabo, błędnie, niechętnie
1 - niedostatecznie, niewystarczająco, niezadowalająco, negatywnie
 
 
10. Przyjmuje się następujące ogólne kryteria oceniania osiągnięć edukacyjnych:
 
6 - Uczeń celująco opanował pełen zakres wiadomości i umiejętności określonych programem nauczania. Samodzielnie inicjuje rozwiązania konkretnych problemów w czasie lekcji, jak i w pracy pozalekcyjnej. Aktywnie bierze udział w konkursach szkolnych   i pozaszkolnych, wykazuje postawę twórczą lub szczególne umiejętności.
 
5 - Uczeń bardzo dobrze opanował pełen zakres wiadomości i umiejętności określonych programem nauczania, biegle posługuje się zdobytymi wiadomościami, rozwiązuje samodzielnie problemy teoretyczne i praktyczne, potrafi prawidłowo zastosować posiadana wiedzę do rozwiązywania zadań i problemów w nowych sytuacjach.
 
4 - Uczeń dobrze opanował zdecydowana większość wiadomości i umiejętności określonych programem nauczania, poprawnie rozwiązuje typowe zadania teoretyczne i praktyczne. Korzysta z poznanych w czasie zajęć źródeł informacji, potrafi zastosować zdobytą wiedzę w typowych sytuacjach.
 
3 - Uczeń wystarczająco i zadowalająco opanował podstawowe wiadomości i umiejętności określone programem nauczania, stara się rozwiązywać typowe zadania teoretyczne lub praktyczne o niewielkim stopniu trudności. Potrafi pod kierunkiem nauczyciela skorzystać   z podstawowych informacji.
 
2 - Uczeń słabo opanował wiadomości i umiejętności określone programem nauczania, nie jest w stanie samodzielnie rozwiązać większości zadań o elementarnym stopniu trudności. Posiada poważne braki w wiedzy, które jednak można nadrobić w dłuższym  okresie czasu.
 
1 - Uczeń nie opanował wiadomości i umiejętności określonych programem nauczania.          
 Nie potrafi rozwiązywać prostych zadań i problemów o elementarnym stopniu trudności nawet przy pomocy nauczyciela.
 
     
         Przy ustalaniu oceny z wychowania fizycznego, techniki, plastyki i muzyki w szczególności bierze się pod uwagę wysiłek wkładany przez ucznia w wywiązywanie się z obowiązków wynikających ze specyfiki tych zajęć,  a także systematyczność udziału w zajęciach oraz aktywność ucznia. 
 
 
 
 
 
SZCZEGÓŁOWE  KRYTERIA  OCENY  WIADOMOŚCI  I  UMIEJĘTNOŚCI
UCZNIÓW  KLAS  I-III
 
Edukacja polonistyczna
 
Ocenę celującą otrzymuje uczeń, który:
• jest rozbudzony intelektualnie; posiada wiedzę i umiejętności znacznie wykraczające poza program nauczania,
• czyta płynnie, poprawnie i wyraziście z jednoczesnym rozumieniem treści,
• pisze bezbłędnie, podaje reguły ortograficzne oraz przykłady trudności ortograficznych, które nie były opracowywane na lekcji,
• biegle posługuje się zdobytymi wiadomościami w rozwijaniu problemów, proponuje własne rozwiązania,
• uzasadnia wypowiadane sądy i opinie,
• wypowiada się płynnie i poprawnie na różne tematy,
• wyraża zainteresowania czytelnicze, samodzielnie i chętnie czyta książki i czasopisma dziecięce
• twórczo rozwija uzdolnienia.
Ocenę bardzo dobrą otrzymuje uczeń, który:
• opanował pełny zakres wiedzy i umiejętności określony programem nauczania,
• czyta płynnie, poprawnie i wyraziście, z łatwością wyszukuje potrzebne informacje,
• dostrzega ukryty sens utworu,
• ma bogate słownictwo,
• swobodnie wypowiada się na tematy bliskie dziecku (szkoła, dom, grupa rówieśnicza, utwory literackie, audycje radiowe i telewizyjne, bajki),
• formułuje własne opinie,
• bezbłędnie pisze z pamięci wyrazy, zdania i krótkie teksty w zakresie poznanego słownictwa,
• samodzielnie i chętnie czyta lekturę i czasopisma dziecięce.
Ocenę dobrą otrzymuje uczeń, który:
• w zasadzie opanował pełny zakres programowy,
• czyta biegle i poprawnie krótkie teksty literackie opracowane podczas lekcji,
• chętnie i poprawnie wypowiada się na tematy bliskie dziecku,
• rozwiązuje typowe zadania z elementami problemowymi,
• wyróżnia postacie i zdarzenia w utworach pod kierunkiem nauczyciela,
• omawia treść obrazków pojedynczych i cyklu obrazków, dostrzega powiązania przyczynowo- skutkowe między wydarzeniami,
• popełnia błędy w pisowni wyrazów z trudnościami ortograficznymi,
• układa zdania z rozsypanki wyrazowej.
Ocenę dostateczną otrzymuje uczeń, który:
• opanował podstawowe treści programowe w zakresie umożliwiającym osiąganie postępów       
 w dalszym uczeniu,
• mało samodzielny, większość poleceń wykonuje pod kierunkiem nauczyciela,
• czyta poprawnie, ale powoli,
• układa krótkie zdania z rozsypanki wyrazowej,
• wypowiedzi są na ogół jednozdaniowe,
• uczestniczy w dyskusji,
• poprawnie układa proste zdania z wykorzystaniem podstawowego słownictwa,
• popełnia błędy w pisowni wyrazów z trudnościami ortograficznymi w zakresie wyrazów opracowanych na lekcji,
• podstawowe części mowy rozpoznaje z pomocą nauczyciela.
 
 
Ocenę dopuszczającą otrzymuje uczeń, który:
• ma braki w opanowaniu podstawowych treści programowych, ale realizował wymagania konieczne, dające mu wiedzę i umiejętności niezbędne w dalszym kształceniu,
• rozumie proste zagadnienia w sposób jednoznaczny,
• potrafi współpracować w grupie,
• czyta słabo, powoli, sylabizuje,
• wypowiada się najczęściej pojedynczymi wyrazami lub prostymi zdaniami nie zawsze poprawnymi pod względem logicznym,
• nie potrafi stosować poznanych i opracowywanych w czasie lekcji zasad ortograficznych,
• często nie odrabia prac domowych.
Ocenę niedostateczną otrzymuje uczeń, który:
• posiada duże braki w wiadomościach i umiejętnościach, które uniemożliwiają dalsze zdobywanie wiedzy,
• jest daleki od spełnienia wymagań stawianych przez program,
• nie potrafi rozwiązać zadań o elementarnym stopniu trudności nawet przy pomocy nauczyciela,
• ciągle nie przygotowuje się do lekcji,
• ma lekceważący stosunek do przedmiotu,
• nie chce korzystać z pomocy nauczyciela, kolegów,
• nie wykazuje żadnych postępów w nauce.
 
Edukacja przyrodnicza
 
Ocenę celującą otrzymuje uczeń, który:
• spełnia wszystkie wymagania na ocenę bardzo dobrą,
• potrafi kojarzyć i łączyć wiadomości z różnych dziedzin życia,
• twórczo i samodzielnie rozwija swoje zainteresowania,
• wykorzystuje zdobyte wiadomości w rozwiązywaniu problemów praktycznych,
• wie, gdzie znajdują się miejsca pamięci narodowej w jego najbliższej okolicy,
• z własnej inicjatywy przeprowadza hodowle i doświadczenia.
Ocenę bardzo dobrą otrzymuje uczeń, który:
• opanował pełny zakres wiedzy i umiejętności określony programem nauczania,
• formułuje własne opinie i sądy,
• wyraża własny stosunek do wypowiedzi innych,
• podejmuje rolę lidera grupy,
• samodzielnie rozwiązuje zadania i problemy w sposób twórczy w sytuacjach trudnych                
 i nietypowych,
• określa zjawiska towarzyszące poszczególnym porom roku,
• wykazuje umiejętności stosowania w praktyce poszczególnych znaków drogowych oraz zasad
przechodzenia przez jezdnię.
Ocenę dobrą otrzymuje uczeń, który:
• w zasadzie opanował materiał programowy,
• rozwiązuje typowe zadania z elementami problemowymi,
• potrafi współpracować w grupie zarówno jako lider, jak i partner, wyciągać wnioski, różnicować ważność informacji,
• zna swój adres zamieszkania,
• zna niektóre znaki drogowe,
• przestrzega zasad poruszania się po drogach i przechodzenia przez jezdnię,
• umie się odpowiednio ubrać w zależności od pory roku,
• wie co powinien jeść, aby być zdrowym,
• wie jak bezpiecznie wypoczywać w lesie, nad wodą, w górach, w mieście , na wsi,
• rozumie konieczność ochrony przyrody.
Ocenę dostateczną otrzymuje uczeń, który:
• ma braki w opanowaniu podstawowych treści programowych, ale realizował wymagania konieczne, dające mu wiedzę i umiejętności niezbędne w dalszym życiu,
• uczestniczy w dyskusji,
• potrafi wypowiedzieć się na dany temat,
• nie zawsze odrabia pracę domową,
• zna pojęcia: miejscowość, miasto, wieś, dzielnica,
• zna nazwy pór roku,
• zna przydatność znaczków odblaskowych i jest w nie wyposażony,
• zna niektóre ptaki i ssaki hodowane w Polsce.
Ocenę dopuszczającą otrzymuje uczeń, który:
• ma braki w opanowaniu podstawowych treści programowych, ale zrealizował wymagania konieczne, dające mu wiedzę i umiejętności niezbędne w dalszym życiu,
• rozwiązuje proste zadania praktyczne przy pomocy nauczyciela,
• często nie odrabia prac domowych,
• rozumie proste zagadnienia w sposób jednoznaczny,
• potrafi słuchać dyskusji.
Ocenę niedostateczną otrzymuje uczeń, który:
• posiada duże braki w wiadomościach i umiejętnościach, które uniemożliwiają dalsze zdobywanie wiedzy,
• nie potrafi i nie rozumie zadań o elementarnym stopniu trudności nawet przy pomocy nauczyciela,
• ciągle nie przygotowuje się do lekcji,
• ma lekceważący stosunek do przedmiotu,
• nie wykazuje żadnych postępów w nauce.
 
 
 
Edukacja matematyczna
 
Ocenę celującą otrzymuje uczeń, który:
• spełnia wszystkie wymagania na ocenę bardzo dobrą,
• twórczo i samodzielnie rozwija swoje uzdolnienia,
• biegle posługuje się zdobytymi wiadomościami w rozwiązywaniu problemów teoretycznych       
i praktycznych,
• na sprawdzianach rozwiązuje zadania o wyższym stopniu trudności aniżeli na ocenę bardzo dobrą.
Ocenę bardzo dobrą otrzymuje uczeń, który:
• opanował pełny zakres wiedzy i umiejętności określony programem nauczania,
• sprawnie i biegle posługuje się czterema działaniami matematycznymi,
• rozumie i stosuje własności czterech działań matematycznych,
• sprawnie rozwiązuje zadania tekstowe z użyciem jednego lub dwóch działań,
• poprawnie układa zadania tekstowe,
• potrafi rozwiązać zadanie przedstawione na grafie, osi, drzewku,
• rozumie praktycznie dziesiątkowy system pozycyjny,
• układa zadania do podanej sytuacji, rysunku i formuły matematycznej.
Ocenę dobrą otrzymuje uczeń, który:
• w zasadzie opanował materiał programowy,
• rozwiązuje proste jednodziałaniowe zadania tekstowe,
• układa proste zadania tekstowe do ilustracji lub działania,
• rozumie pojęcie "działania wzajemnie odwrotne '' i stosuje je w praktyce,
• wykonuje obliczenia dotyczące mierzenia, ważenia, płacenia, zegara i kalendarza,
• potrafi współpracować w grupie, objaśnia wyniki pracy, logicznie je uporządkowuje.
Ocenę dostateczną otrzymuje uczeń, który:
• opanował podstawowe treści programowe w zakresie umożliwiającym osiąganie postępów       
w dalszym uczeniu się,
• wykonuje poznane działania matematyczne, popełnia błędy w obliczeniach,
• nie potrafi wykorzystywać w praktyce posiadanych wiadomości,
• z pomocą nauczyciela rozwiązuje proste zadania tekstowe,
• nie zawsze odrabia pracę domową.
Ocenę dopuszczającą otrzymuje uczeń, który:
• ma braki w opanowaniu podstawowych treści programowych, ale zrealizował wymagania konieczne, dające mu wiedzę i umiejętności niezbędne w dalszym życiu,
• ma trudności w działaniach matematycznych, posługuje się w większości konkretami, często popełnia błędy w obliczeniach,
• nie rozwiązuje samodzielnie zadań tekstowych.
Ocenę niedostateczną otrzymuje uczeń, który:
• posiada duże braki w wiadomościach i umiejętnościach, które uniemożliwiają dalsze zdobywanie wiedzy,
• nie potrafi rozwiązać zadań o elementarnym stopniu trudności nawet przy pomocy nauczyciela,
• nie liczy samodzielnie nawet przy pomocy liczmanów,
• nie potrafi rozwiązywać prostych zadań tekstowych,
• ciągle nie przygotowuje się do lekcji,
• ma lekceważący stosunek do przedmiotu.
 
Edukacja artystyczno – techniczna
 
Ocenę celującą otrzymuje uczeń, który:
• samodzielnie i twórczo rozwija własne uzdolnienia,
• osiąga sukcesy w szkolnych konkursach,
• sprawnie posługuje się zdobytymi wiadomościami i umiejętnościami w praktyce,
• samodzielnie wykonuje prace, stosując ciekawe i nietypowe rozwiązania,
• chętnie podejmuje wszelką działalność techniczną, plastyczną i muzyczną,
• rozpoznaje różne materiały,
• aktywnie współdziała w grupie.
Ocenę bardzo dobrą otrzymuje uczeń, który:
• opanował pełny zakres wiedzy i umiejętności określony programem nauczania,
• samodzielnie rozwiązuje zadania i problemy w sposób twórczy,
• potrafi oszczędnie gospodarować materiałem,
• wykonywane prace są wyróżniane ze względu na estetykę i pomysłowość wykonania,
• wyraża ruchem muzykę, zauważa cechy utworów muzycznych,
• chętnie śpiewa piosenki zbiorowo i indywidualnie,
• potrafi określić dziedziny sztuk plastycznych,
• uwzględnia kształt, wielkość, proporcje, barwę, położenie, fakturę.
Ocenę dobrą otrzymuje uczeń, który:
• chętnie podejmuje działalność plastyczną, techniczną i muzyczną,
• stosuje poznaną technologię wykonania prac, wykonuje prace według wzoru,
• wykonuje i projektuje płaskie formy użytkowe,
• rozpoznaje materiały z których wykonuje prace,
• poprawnie śpiewa piosenki zbiorowo i indywidualnie,
• wyraża ruchem muzykę,
• uwzględnia kształt, wielkość, proporcje, barwę.
Ocenę dostateczną otrzymuje uczeń, który:
• opanował podstawowe treści programowe w zakresie umożliwiającym osiąganie postępów        
w dalszym uczeniu się,
• potrafi współpracować w grupie,
• wymaga zachęty i dokładnego wyjaśnienia sposobu wykonania pracy,
• nie potrafi rozplanować pracy,
• uwzględnia kształt, barwę, wielkość,
• rozpoznaje niektóre materiały,
• śpiewa piosenki jednogłosowe w grupie,
• potrafi określić nastrój w prostym wysłuchanym utworze.
Ocenę dopuszczającą otrzymuje uczeń, który:
• opanował treści programowe w zakresie umożliwiającym osiąganie postępów dalszym uczeniu się,
• potrafi współpracować w grupie,
• nie potrafi wykorzystywać w praktyce posiadanych wiadomości,
• prace są mało estetyczne i pomysłowe,
• ma kłopoty z samodzielnym wykonaniem prac,
• często powiela pomysły kolegów,
• nie przynosi potrzebnych materiałów,
• ma problemy z samodzielnym zaśpiewaniem piosenki.
Ocenę niedostateczną otrzymuje uczeń, który:
• posiada duże braki w wiadomościach i umiejętnościach, które uniemożliwiają dalsze zdobywanie wiedzy,
• ciągle nie przygotowuje się do lekcji,
• ma lekceważący stosunek do przedmiotów,
• nie chce korzystać z pomocy nauczyciela, kolegów,
• nie kończy rozpoczętej pracy, nie podejmuje próby śpiewania,
• nie wykazuje żadnych postępów w nauce.
 
 
Edukacja motoryczno – zdrowotna
 
Ocenę celującą otrzymuje uczeń, który:
• spełnia wszystkie wymagania na ocenę bardzo dobrą,
• jest sprawny fizyczne, interesuje się sportem,
• samodzielnie rozwija własne uzdolnienia i doskonali swoją sprawność,
• na zajęciach przejawia aktywność, zaangażowanie i wytrzymałość.
Ocenę bardzo dobrą otrzymuje uczeń, który:
• opanował pełny zakres wiedzy i umiejętności określony programem nauczania,
• jest sprawny fizycznie,
• starannie i prawidłowo wykonuje ćwiczenia,
• wykazuje się właściwą postawą społeczną i zaangażowaniem na lekcjach,
• zna i stosuje przepisy gier i zabaw ruchowych.
Ocenę dobrą otrzymuje uczeń, który:
• w zasadzie opanował materiał programowy,
• ćwiczenia wykonuje prawidłowo, lecz z małymi błędami technicznymi,
• zna zasady gier sportowych,
• potrafi bawić się w grupie i grać w zespole,
• nie potrzebuje większych bodźców do pracy nad osobistym usprawnianiem, wykazuje stałe     
  i dość dobre postępy w tym zakresie.
 
 
Ocenę dostateczną otrzymuje uczeń, który:
• opanował podstawowe treści programowe w zakresie umożliwiającym osiąganie postępów            
 w dalszym uczeniu się,
• bierze udział w grach zespołowych, ale często nie przestrzega reguł, nie akceptuje przegranej,
• dość często nie ćwiczy z powodu braku odpowiedniego stroju,
• stale oczekuje pomocy ze strony nauczyciela.
Ocenę dopuszczającą otrzymuje uczeń, który:
• ma braki w opanowaniu podstawowych treści programowych,
• potrzebuje wielu zachęt do wykonania ćwiczenia,
• często jest nieprzygotowany do zajęć,
• nie respektuje ustalonych reguł,
• rozumie proste zadania wyrażone w sposób prosty i jednoznaczny.
Ocenę niedostateczną otrzymuje uczeń, który:
• posiada duże braki w wiadomościach i umiejętnościach,
• jest daleki od spełnienia wymagań stawianych przez program,
• ciągle jest nieprzygotowany do zajęć,
• ma lekceważący stosunek do przedmiotu,
• nie chce korzystać z pomocy nauczyciela.
 
             W ocenianiu uwzględnione będą możliwości indywidualne ucznia, wkład pracy, osiągnięcia oraz zalecenia Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w stosunku do uczniów mających specjalne potrzeby edukacyjne.
 
 
OCENA Z ZACHOWANIA
W klasach I-III ocena z zachowania jest oceną opisową uwzględniającą kulturę osobistą, stosunek
 do obowiązków szkolnych i aktywności ucznia.
Przy ustalaniu oceny będą brane pod uwagę następujące zakresy:
• Kultura osobista
o uczeń używa form grzecznościowych
o jest koleżeński
o w kulturalny sposób nawiązuję kontakty z nauczycielami , innymi pracownikami szkoły             
i kolegami
o dba o kulturę słowa
o przestrzega higieny osobistej
o porządkuje swoje stanowisko pracy podczas zajęć i po lekcjach
• Stosunek do obowiązków szkolnych
o uczeń jest przygotowany do lekcji
o nie spóźnia się na lekcję
o dba o estetykę zeszytów, książek i przyborów szkolnych
o uważnie słucha i wykonuje polecenia
o bierze udział w konkursach, zawodach sportowych
o nie opuszcza lekcji bez usprawiedliwienia
o stosuje się do norm i zasad panujących na terenie klasy i szkoły
• Aktywność
o uczeń jest aktywny na lekcjach, chętnie zgłasza się do odpowiedzi
o dobrze wypełnia obowiązki dyżurnego
o pracuje wytrwale, nie zniechęca się napotykając trudności
o pracuje na rzecz klasy i szkoły
• Poszanowanie rówieśników
o uczeń nie stwarza sytuacji konfliktowych
o poprawnie rozwiązuje konflikty
o chętnie pomaga kolegom
 
 
III. Sposoby sprawdzania wiadomości i umiejętności uczniów
Metody sprawdzania wiadomości i umiejętności uczniów:
- sprawdziany
- kartkówki
- odpowiedzi ustne
- aktywność
- zadania domowe
- prace pisemne
Formy sprawdzania wiadomości i umiejętności uczniów:
Osiągnięcia uczniów klas I -III są oceniane na bieżąco przez nauczyciela. Do nich należy zaliczyć:
o ciche czytanie
o głośne czytanie
o przepisywanie
o pisanie ze słuchu
o pisanie z pamięci
o wypowiedzi ustne
o wypowiedzi pisemne
o recytacja
o prowadzenie zeszytu i ćwiczeń
o samodzielne zdobywanie wiadomości , lektura
o dostrzeganie zjawisk przyrodniczych
o liczenie pamięciowe
o wykonywanie i zapisywanie działań matematycznych
o układanie zadań
o przeprowadzanie pomiarów
o stosowanie technik plastycznych i technicznych
o dokładność i estetyka wykonania prac
o wiedza o sztuce
o śpiewanie
o czytanie i zapisywanie nut , rozpoznawanie utworów muzycznych
o wykonywanie ćwiczeń gimnastycznych
o sprawność fizyczna
o aktywność na lekcji
o praca w zespole
 
 
                                                                                             
                                                                                     
                                                                                                               
                                                                                                  
 
Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS