Ostrzeżenie
  • JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 699.

Artykuły filtrowane wg daty: styczeń 2018

19 stycznia - powrót Nowego Miasta Lubawskiego do Macierzy

            W piątek 19 stycznia 2018 roku na nowomiejskim Rynku odbyła się uroczystość upamiętniająca powrót ówczesnego Nowego Miasta nad Drwęcą do Rzeczypospolitej Polskiej.

 

O godzinie 13.00 od strony Baszty Kurzętnickiej na nowomiejski Rynek wkroczyła kompania reprezentacyjna 4. Pułku Chemicznego im. Ignacego Mościckiego w Brodnicy, aby symbolicznie przynieść nam wolność i radość z powrotu do Ojczyzny, jak to 98 lat temu zrobił oddział Hallerczyków. Przed kompanią wojska nowomiejska młodzież wniosła godło polskie. Przybyciu żołnierzy tak jak wtedy towarzyszyło bicie kościelnych dzwonów.

 

W uroczystości oprócz gospodarzy miasta udział wzięli m.in.: Starosta Andrzej Ochlak, wraz z Wicestarostą Katarzyną Trzaskalską, komendanci służb mundurowych, radni Rady Miejskiej z Przewodniczącym Marcinem Deją, dyrektorzy jednostek budżetowych powiatowych i miejskich oraz licznie przybyli mieszkańcy, harcerze i młodzież szkolna.

 

Burmistrz Józef Blank, który wcielił się w rolę Antoniego Kyclera - polskiego burmistrza komisarycznego z 1920 roku - powitał Wojsko Polskie tradycyjnym chlebem i solą.  Po przekazaniu Burmistrzowi biało-czerwonej flagi narodowej przez dowódcę kompanii i oddaniu salw honorowych, żołnierze przemaszerowali wokół nowomiejskiego Rynku.

Uczniowie naszej szkoły, tradycyjnie już, włączyli się w organizację uroczystości, częstując zgromadzonych chlebem i solą oraz prezentując się w strojach z lat 20-tych. Warto dodać, że tym razem to nasi najmłodsi - uczniowie klas czwartych.

Następnie organizatorzy zaprosili uczestników uroczystości do Kina Harmonia na montaż słowno-muzyczny oraz prezentację szczegółów wydarzeń i atmosfery wolności jaka panowała w ówczesnym Nowym Mieście Lubawskim.

 

Na zakończenie uroczystości Burmistrz Józef Blank podziękował wszystkim za udział w tym wyjątkowym, patriotycznym wydarzeniu.

Czytaj dalej...

Inscenizacja "Zemsty" Aleksandra Fredry

Dnia 11 stycznia 2018r. na auli Szkoły Podstawowej nr 3 im. Filomatów Nowomiejskich uczennice klas IIIa i IIId zaprezentowały swym koleżankom i kolegom z młodszych klas inscenizację fragmentów “Zemsty“ Aleksandra Fredry.

Uczennice uznały, że zaszczytne imię, jakie nosi szkoła, zobowiązuje do tego, by rozpowszechniać literaturę romantyczną wśród uczniów. Chociaż utwór Fredry jest lekturą obowiązkową, to obejrzenie spektaklu “na żywo“ jest nie lada atrakcją.

Przygotowania do występu trwały od listopada, gdyż samo opanowanie pamięciowe tekstu dramatycznego nie jest łatwym zadaniem. Dodatkowo uczennice zadbały o stroje, które odzwierciedlały charakter epoki.

Widzowie byli zaskoczeni, że nie ma nagłośnienia, dlatego też z uwagą obserwowali każdą kolejną scenę spektaklu - śmiali się w wyjątkowo humorystycznych momentach, reagowali zdziwieniem na różne zachowania aktorów, a niektórzy nawet przestraszyli się, gdy Cześnik zbyt głośno uderzył ręką w stół.

Dlatego też dziewczyny zebrały gromkie brawa po występie i gratulacje od nauczycieli, którzy również byli obecni na sali.

 

Dziewczęta spisały się na medal. Ich zaangażowanie w realizację tego projektu jest godne pochwały.

GRATULUJEMY  SUKCESU!!!

 

Spektakl przygotowały:

Wiktoria Kołakowska (Cześnik)

Patrycja Lenckowska (Rejent)

Katarzyna Wiergowska (Papkin)

Marta Korytowska (Wacław)

Michalina Haska (Klara)

Agata Jastrzębska (Podstolina)

Weronika Morawska (Dyndalski, Śmigalski)

Julia Malinowska (zapowiadająca aktorów)

Dominika Świątkowska, Natalia Wiśniewska (statyści)

Za oprawę muzyczną odpowiadał Wiktor Preus

Czytaj dalej...

Zaproszenie

Kolejny raz zapraszamy na Turniej Piłki Halowej o Puchar Młodzieżowej Rady Miasta, który odbędzie się dnia 18 stycznia od godz. 11.00 na hali MOSiR. W turnieju mogą wziąc udział drużyny z gimnazjum i klas siódmych szkół podstawowych. Karta zgłoszenia i zgody do odbioru u Michała Goldona i Zosi Suchockiej lub do pobrania poniżej. Zgłoszenia przyjmujemy do środy włącznie. Zapraszamy!!!

Czytaj dalej...

Świąteczne upominki

           Wigilia szkolna jest doskonałą chwilą do wręczania upominków. Podczas szkolnej wigilii uczniowie z klasy II E o profilu narciarstwo zjazdowe zostali wyposażeni w techniczne kurtki narciarskie wykonane w bardzo dobrej technologii.  Tak wspaniały prezent został ufundowany przez Zakład Patronacki Szynaka Interline na czele z Panem Borowskim. Kurtki będą wykorzystywane podczas zajęć lekcyjnych  i obozów sportowych na stokach narciarskich. Jednolitość strojów sportowych wzbogaconych odpowiednimi naszywkami promocyjnymi z pewnością wzmocni jeszcze bardziej poczucie wspólnej lokalnej rodziny , której nie jest obce wspólne dobro, zwłaszcza młodzieży.

          Wierzymy , iż współpraca będzie nadal owocowała wiele ciekawych i wspólnych projektów. Swoją postawą obiecujemy promować dobre imię Zakładu Patronackiego Szynaka  Interline na terenie kraju- mówi Sebastian Prokop – wychowawca klasy.

Czytaj dalej...

Jasełka w naszej szkole

20 grudnia 2017 roku odbyło się coroczne spotkanie wigilijne w Szkole Podstawowej nr 3 im. Filomatów Nowomiejskich. Przygotowanie części artystycznej zawdzięczamy uczniom klasy II D i II E, którzy we współpracy z nauczycielami stworzyli przedstawienie, które wprowadziło wszystkich w ciepły, świąteczny nastrój. Dopełnieniem scenografii była piękna choinka udekorowana przez uczniów, a czas umilał śpiew chóru. W tym roku na jasełkach gościliśmy Pana Krzysztofa Widźgowskiego z-cę Burmistrza, Dorotę Rzemińską przewodniczącą Rady Rodziców, Pana Mirosława Ochlaka dowódcę Jednostki ratowniczo- gaśniczej i przyjaciela szkoły, reprezentantkę Ośrodka Narciarskiego Kurza Góra.

Następnego dnia przedstawienie mogli obejrzeć wszyscy uczniowie szkoły.

Za pomoc w przygotowaniach swoje podziękowania kierujemy do Pani Iwony Markuszewskiej, Katarzyny Wiśniewskiej, Justyny Suwińskiej i Pana Marka Piątkowskiego.

Koordynatorzy występów

Kamila Kwiatkowska i Sebastian Prokop

Czytaj dalej...

36. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce

13 grudnia obchodziliśmy 36. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Z tej okazji uczniowie naszej szkoły włączyli się w akcję „Zapal światło wolności” organizowaną przez Instytut Pamięci Narodowej. Poprzez kilka dni poprzedzających rocznicę klasa II c rozdawała na ulicach miast materiały otrzymane z IPN – naklejki oraz pocztówki z okresu 1981-1983. Dzięki tece edukacyjnej przygotowaliśmy również gazetkę w głównym budynku szkoły.

W dniu 14 grudnia odbyła się krótka akademia z okazji 36. Rocznicy wprowadzenia stanu wojennego, którą przedstawili uczniowie klasy II c – recytując poezję właśnie z tamtego okresu oraz przedstawiając uczniom klas siódmych i gimnazjalnych okoliczności wprowadzenia stanu wojennego.

Koordynatorem akcji była pani Magdalena Kortes – nauczyciel historii.

Czytaj dalej...

78. rocznica "Czarnego czwartku"

W dniu 7 grudnia obchodziliśmy 78. rocznicę „czarnego czwartku” – tragicznych wydarzeń w Nowym Mieście Lubawskim. W 1939 r. członkowie Selbschutzu rozstrzelali 25 mieszkańców Nowego Miasta Lubawskiego i okolic..

Od wielu lat nasza szkoła aktywnie włącza się w organizację tej uroczystości.

O godz. 12.00 odbyła się  patriotyczna Msza św., podczas której uczniowie ustawiali znicze symbolizujące ofiary tamtych tragicznych wydarzeń. Rys historyczny przedstawił uczeń klasy III a – Wiktor Preus, nazwiska rozstrzelanych odczytał Kamil Abramowski z kl. II c, czytania mszalne Zuzanna Rzemińska z kl. II e.

Po zakończeniu Mszy św. mieszkańcy miasta, kombatanci, władze, poczty sztandarowe i uczniowie nowomiejskich szkół udali się w miejsca pamięci, gdzie złożono kwiaty i znicze. Uroczystość pod pomnikiem 7 grudnia poprowadziła pani Dorota Zawadzka, a apel poległych odczytał pan Piotr Gorzka. Burmistrz Nowego Miasta Lubawskiego pan Józef Blank podziękował wszystkim zgromadzonym za udział w uroczystości.

 

 

Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem