Artykuły filtrowane wg daty: październik 2018

Bicie rekordu w resuscytacji krążeniowo-oddechowej

W dniu 16.10.2018 roku w Zespole Szkół Zawodowych w Kurzętniku zorganizowano akcję bicia rekordu w prowadzeniu jednoczesnej resuscytacji krążeniowo - oddechowej przez jak największą liczbę osób. W akcji wzięli udział uczniowie – wolontariusze z naszej szkoły.

Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach  obchodów “Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca”. Dzień ten obchodzony jest od 2013 roku z inicjatywy Europejskiej Rady Resuscytacji. Jego celem jest popularyzacja wiedzy na temat zasad udzielania pierwszej pomocy w stosunku do osoby, u której wystąpiło nagłe zatrzymanie krążenia.

Akcja ta prowadzona jest przez Fundację WOŚP w ramach programu edukacyjnego „Ratujemy i uczymy ratować”.

Oprócz uczniów naszej szkoły do akcji przyłączyli się uczniowie z ZS im. C. K. Norwida, SP nr 3 im. Filomatów Nowomiejskich w Nowym Mieście Lubawskim, oraz ZS im. Władysława Jagiełły w Kurzętniku. W tym roku byliśmy jednym z 70 miejsc w naszym województwie i jednym z 1142 miejsc w całej Polsce, które przystąpiły do tej akcji. Podczas trwania akcji uczestnicy 1222 razy wykonali RKO.

Honorowym patronatem akcję objął Starosta Powiatu Nowomiejskiego Andrzej Ochlak.

ZSZ Kurzętnik

Czytaj dalej...

Kreatywne przedszkolaki

Kasztanowe ludziki to chyba najstarsza i najbardziej popularna jesienna zabawa dla dzieci, którą na pewno każdy dorosły pamięta z własnego dzieciństwa. Można podejść do niej na wiele sposobów, można tworzyć nie tylko ludziki, ale i zwierzątka oraz stworki, nie tylko z kasztanów, ale i łupin, nie tylko przy pomocy drewnianych patyczków…Dzieciaczki z naszego  przedszkola tworzyły przepiękne okazy, czego końcowa praca pokazuje efekty fajnych inspiracji dzieci.

Na kolejnych popołudniowych zajęciach grupa przedszkolna Biedronek robiła slime czyli kolorowe glutki. Zabawa ta pobudza kreatywność i rozwija wyobraźnię, jednak przede wszystkim to świetna frajda, można je zrobić ze składników, które większość z nas ma pod ręką.

Czytaj dalej...

Uczniowie klasy I z wizytą w parku

Tegoroczna złota polska jesień zachęca do spacerów. Klasa I a wybrała się na dłuższą wycieczkę do Parku Miejskiego. Dzieci podziwiały przepiękne kolory jesieni, rozpoznawały gatunki drzew i krzewów, zbierały napotkane na ścieżkach szyszki, kasztany, żołędzie, którymi upiększą klasowy kącik przyrody. Oczywiście dziewczynki nie mogły oprzeć się zbieraniu kolorowych liści i tworzeniu z nich jesiennych bukietów.

Pełni wrażeń i pomysłów na jesienne prace plastyczne wróciliśmy do szkoły.

Czytaj dalej...

Najlepsi w powiecie nowomiejskim

 • Dział: Sport

W Marzęcicach odbyły się Mistrzostwa Powiatu Nowomiejskiego w Piłce Nożnej Chłopców w roczniku 2003-2005. Organizatorem byli Starostwo Powiatowe w Nowym Mieście Lubawskim  oraz Szkoła Podstawowa im . Przyjaciół Ziemi w Marzęcicach. Do rywalizacji zgłosiły się 4 drużyny ,będący mistrzami swoich gmin. Wśród uczestników turnieju znalazły się szkoły z Jamielnika , Kurzętnika , Bielic i Nowego Miasta Lubawskiego . Drużyna z naszej szkoły grała bardzo skutecznie i walecznie. Nie oddawała pola gry przeciwnikowi , skuteczna   w obronie i w ataku, potrafiąca grać piłką . W konsekwencji zespołowa gra i właściwe nastawienie stanowiące o sile drużyny , pozwoliło wygrać cały turniej i awansować  do dalszych rozgrywek na szczeblu rejonowym.   Zawody przeprowadzono systemem każdy z każdym  .

 

Wyniki meczów naszej drużyny

Nowe Miasto Lubawskie – Bielice         1:0

Nowe Miasto Lubawskie – Kurzętnik    3:0

Nowe Miasto Lubawskie – Jamielnik    1:0

 

Skład drużyny

 1. Maksymilian Deredas
 2. Wojciech Skronik
 3. Alan Klimek
 4. Dominik Kotewicz
 5. Sebastian Rynkowski
 6. Mateusz Wieczorek
 7. Krystian Sikorski
 8. Kacper Otręba
Czytaj dalej...

Ślubowanie klasy pierwszej

15 października br. w auli szkolnej odbyło się uroczyste pasowanie na ucznia. Uroczystość prowadziła przewodnicząca Samorządu Szkolnego - Anna Grabowska. Powitała zaproszonych gości, panią dyrektor, rodziców, nauczycieli i uczniów. Przed uroczystością pasowania pierwszacy musieli przedstawić to, czego już się nauczyli w szkole. Zadaniem ich było m.in. zaśpiewanie piosenek, recytacja wierszy oraz udzielenie odpowiedzi na pytania, które zadawała im starsza koleżanka. Po zdaniu egzaminu pierwszoklasiści mogli przystąpić do ślubowania. W uroczystej atmosferze, przed pocztem sztandarowym, dzieci ślubowały być dobrymi uczniami i Polakami, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania pani dyrektor Bożena Rutkowska-Marciniak dokonała symbolicznego pasowania, dotykając każde dziecko ołówkiem. Tradycyjnie dzieci otrzymały ufundowane przez szkołę birety, a od rodziców upominki oraz okolicznościowe dyplomy. Na zakończenie do dzieci i rodziców przemówiła pani dyrektor oraz burmistrz miasta-pan Józef Blank. Przewodnicząca Oddziału Klasowego zaprosiła wszystkich uczestników uroczystości na poczęstunek, który przygotowali rodzice.

Czytaj dalej...

Spotkania z Młodzieżową Radą Miasta

 • Dział: Wydarzenia

9 października w auli szkolnej odbyło się spotkanie uczniów klas IV – VIII Szkoły Podstawowej Nr 3 im. Filomatów Nowomiejskich w Nowym Mieście Lubawskim z Młodzieżową Radą Miasta Nowego Miasta Lubawskiego. Na spotkanie przybyło siedmioro z czternaściorga członków rady wraz z opiekunką panią Magdaleną Kortes. O roli i działalności Młodzieżowej Rady Miasta dużo wiadomości przekazała przedstawicielka Fundacji Civis Polonus z Warszawy pani Karolina Pawlak. Uczniowie dowiedzieli się, że wybory do Młodzieżowej Rady Miasta odbędą się 16 października. Kadencja nowo wybranej rady będzie trwała dwa lata. Młodzieżowa Rada Miasta Nowego Miasta Lubawskiego będzie liczyła piętnaścioro uczniów, Każda z trzech nowomiejskich podstawówek otrzyma pięć mandatów.

Podobne spotkania odbyły się we wszystkich nowomiejskich szkołach podstawowych.

Czytaj dalej...

Dzień Edukacji Narodowej

 • Dział: Wydarzenia

W dniu 12 października w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej. W tym dniu akademię dla nauczycieli, pracowników administracji i obsługi oraz zaproszonych gości przygotowali uczniowie klas III a i III d gimnazjum oraz II a szkoły podstawowej.

Podczas uroczystości życzenia wszystkim pracownikom szkoły złożyli Burmistrz Miasta pan Józef Blank, przedstawiciele Rady Rodziców – pani Dorota Rzemińska i pan Łukasz Okołowski, ks. Proboszcz Zbigniew Markowski oraz Pani Prezes Nowomiejskiego Oddziału ZNP – Maria Krezymon.

Pani dyrektor podziękowała za cały rok ciężkiej pracy związanej z wdrażaniem reformy edukacji i przekształcaniu naszej placówki w szkołę podstawową.

W tym roku Nagrody Dyrektora Szkoły otrzymali: Piotr Gorzka, Justyna Józefowicz, Magdalena Kortes, Kamila Kwiatkowska, Iwona Markuszewska, Maria Michalska oraz Aleksandra Mossakowska. Nagrodami Burmistrza Miasta wyróżnione zostały panie – Żaneta Cherkowska i Hanna Graczyk.

Ponadto wyróżniono jubilatów – panie: Justynę Neumann, Teresę Bagińską, Żanetę Cherkowską, Aldonę Dec, Marię Wilemską, Teresę Kasprowicz, Genowefę Rzemek, Danutę Obuchowską i pana Henryka Czwiklińskiego.

Czytaj dalej...

Niedziela Cittaslow

 • Dział: Wydarzenia

W niedzielę 30 września br. w naszej szkole po raz kolejny obchodzone były Nowomiejskie Dni „Cittaslow” połączone ze „Świętem Pieczonego Ziemniaka”. W uroczystości brali udział zaproszeni goście, rodzice oraz uczniowie, jak również pozostali mieszkańcy Nowego Miasta Lubawskiego.

 

            Była to świetna okazja, by skosztować wiele przysmaków, np. kluski ziemniaczane,  swojski chleb ze smalcem i ogórkiem kiszonym lub słodkimi dżemami, kiełbaski i ziemniaki z grilla, gofry, galaretki i frytki. Kawiarenka oferowała ciasta, kawę, herbatę oraz zimne napoje i wodę.

 

   Atrakcją dla najmłodszych dzieci były, gry i zabawy z nagrodami, przejażdżka motocyklem czy zwiedzanie wozu strażackiego, kiermasz książek oraz maskot

Na scenie zaprezentowały się dzieci i młodzież z naszej szkoły.

Obszerna galeria zdjęć: https://www.facebook.com/pg/GimnazjumWNowymMiescieLubawskim/photos/?tab=album&album_id=1123964241086655&__xts__%5B0%5D=68.ARDhl7Qkg1bAqzX47k8qu1w-CPFeqn8o2S8WC1vwB6EA59qcPvgBatcDphcvlIORn0RlpKxMUMSAmlj8PVQd3PM5GtCZ0-JJOendO5bFMStkDrlJbhs_B0_Ja7I1IqvwmKljkPMsmKaPTd5T8yVeow0-xQFO2oGiWVBopLmA6ztGe8jNAY3R-xl19V_lKxDVz5ktK1WQTiM4xKjeELqUDVRWopN6WEDBQetJVaeHTiB4_6U&__tn__=-U-R

Czytaj dalej...

Wycieczka do Torunia w ramach projektu WOW

 • Dział: Wydarzenia

We wtorek, 2 października, uczniowie z zajęć pozalekcyjnych matematyczno-przyrodniczych realizowanych w ramach projektu „WOW – Wiedza Otwarta dla Wszystkich” odwiedzili Centrum Popularyzacji Kosmosu – Planetarium w Toruniu. Podczas seansu astronomicznego „Wirująca Ziemia” młodzież mogła pogłębić informacje związane z ruchem wirowym oraz obiegowym Ziemi –  zjawisko dnia i nocy oraz następstwo pór roku. W przystępny sposób wytłumaczono jak zmienia się wygląd nieba i układ gwiazdozbiorów w ciągu roku, jaką rolę pełni Gwiazda Polarna oraz skąd biorą się fazy Księżyca. Odbyła się także wizualizacja czasu trwania doby i  roku na innych planetach poprzez prezentowanie różnic między Ziemią a innymi planetami Układu Słonecznego. Była to znakomita pomoc dydaktyczna dla uczniów naszej szkoły.

Po seansie w planetarium uczniowie zwiedzili toruńską Starówkę.

Opiekunkami grup były Zyta Wardowska, Katarzyna Dąbkowska i Liliana Lisakowska.

Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem