Artykuły filtrowane wg daty: wrzesień 2018

Wycieczka do Gdyni w ramach projektu WOW

Dnia 28 września 2018 odbyła się wycieczka do Gdyni. Wyjazd był związany z realizacją programu „Wiedza otwarta dla wszystkich”. Wzięło w niej udział 30 uczniów (klas 3 gimnazjum i 8 szkoły podstawowej) zaangażowanych w dodatkowe zajęcia z zakresu przedmiotów matematyczno – przyrodniczych prowadzonych w Szkole Podstawowej nr 3 im. Filomatów Nowomiejskich.

Młodzież zwiedziła  Akwarium Gdyńskie działające przy Morskim Instytucie Rybackim. Poznała mieszkańców czterech biotypów: rafy koralowej, toni oceanicznej, Amazonii i Morza Bałtyckiego. Największą ciekawość wzbudziły węgorze elektryczne, nadymka, rekin „Wobbi” i anakonda.

Kolejnym punktem programu było Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni. To interaktywna wystawa, której główną ideą jest nauczanie poprzez zabawę. To miejsce, które wyzwala kreatywność, pobudza ciekawość świata i głód wiedzy. Wystawa główna podzielona jest na strefy tematyczne: hydroświat, drzewo życia, niewidoczne siły, akcja – człowiek, kierunek zdrowie. W Centrum Nauki przy niektórych stanowiskach nasi uczniowie cierpliwie stali w kolejce – symulator jazdy samochodem, przemieszczanie się za pomocą wózka inwalidzkiego, czy jak będę wyglądać za 30 lat.

Opiekunami wycieczki były H. Graczyk, J. Józefowicz i T. Bagińska

Czytaj dalej...

III Memoriał im. Kazimierza Okołowskiego

  • Dział: Sport

21 września na boiskach wielofunkcyjnych przy Szkole Podstawowej nr 1

w Nowym Mieście Lubawskim odbył się już po raz trzeci Memoriał ku pamięci działacza, sportowca jakim był Kazimierz Okołowski.

            Organizatorem imprezy było Starostwo Powiatowe w Nowym Mieście Lubawskim, Warmińsko- Mazurski Szkolny Związek Sportowy w Olsztynie, Firma „Nore” Elżbieta Okołowska, Dyrekcja Szkoły Podstawowej Nr 1 w Nowym Mieście Lubawskim.  

Dla każdego uczestnika czekał medal, a miejsca od I – III nagradzane były dodatkowo dyplomem i pucharem.

            W imprezie lekkoatletycznej uczestniczyło ok 300 sportowców z okolicznych szkół. Naszą szkołę reprezentowało 30 zawodników  w takich konkurencjach jak:

- bieg na 60m

- skok w dal

- skok wzwyż

- pchnięcie kulą

Nasze sukcesy:

IGRZYSKA MŁODZIEŻY

I miejscew  pchnięciu kulą  – Kacper Rochewicz

I miejscew skoku wzwyż – Dominik Kotewicz

II miejscew biegu na 60 m – Jan Samulewicz

III miejsce w biegu na 60 m – Kinga Orłowska

 

IGRZYSKA DZIECI

III miejscew skoku wzwyż – Julia Kamińska

 

Czytaj dalej...

"Cudze chwalicie, swego nie znacie" - śladami Welskiego Parku Krajobrazowego

Dzień pierwszy    

Na początku września klasa III E o profilu narciarstwo zjazdowe pojechała na trzydniową Zieloną Szkołę do Lidzbarka. W pierwszym dniu pobytu po zakwaterowaniu pojechaliśmy rowerami malowniczymi duktami leśnymi do Nadleśnictwa Lidzbark. Pracownik Nadleśnictwa w bardzo interesujący, ciekawy i przystępny sposób przedstawiał zasoby muzeum leśnego. Uczniowie mieli okazję zobaczyć różne zwierzęta żyjące w pobliskich lasach, przekroje drewna różnych gatunków drzew ,urządzenia stosowane w ochronie lasów , sprzęt do żywicowania, sprzęt i urządzenia stosowane dawniej w leśnictwie, sprzęt do pomiarów i cechowania drewna, pierwszy komputer Nadleśnictwa oraz starą centralę telefoniczną. W zajęciach popołudniowych odbył się klasowy turniej w siatkówce, plażowanie i kąpiele na plaży miejskiej w Lidzbarku. Wieczorem uczniowie uczestniczyli w grach i zabawach integracyjnych.

Dzień drugi

Drugiego dnia udaliśmy się rowerami w 7 km trasę do miejscowości Jeleń, siedziby Welskiego Parku Krajobrazowego. W siedzibie Welskiego Parku Krajobrazowego zwiedziliśmy z przewodnikiem dwa muzea: Muzeum Przyrody i Muzeum Etnograficzne im. Edmunda Klemensa. W Muzeum Przyrody przedstawiona została fauna i flora z terenu Parku Krajobrazowego, natomiast w Muzeum Etnograficznym uczniowie zapoznali się z dziedzictwem kulturowym ziemi lubawskiej. W dalszej części dnia przejechaliśmy 8,5 km ścieżką rowerową „WELTRACK”. Trasa rowerowa wokół j. Lidzbarskiego jest w pełni utwardzona , oznakowana, przygotowana do jazdy. Podczas jazdy spotkać można mnóstwo różnego rodzaju atrakcji w postaci muld, wyskoczni, zapadni, miejsc do odpoczynku i serwisowania rowerów. Jest to jedyna taka atrakcja w północnej Polsce. Przejechanie trasy z pokonywaniem przeszkód  o różnym stopniu trudności, odkrywanie malowniczych wąwozów, spoglądanie z góry na j. lidzbarskie, wdychanie świeżego lidzbarskiego powietrza dostarczyło nam wszystkim wielu pozytywnych wrażeń i emocji, a także radości z aktywności fizycznej w tak bardzo urokliwym miejscu. Wykorzystując piękną aurę uczniowie skorzystali w tym dniu z kąpieli wodnej oraz plażowania, a także gier rekreacyjnych. Na zakończenie dnia odbyło się integracyjne ognisko z kiełbaskami.

Dzień trzeci

W trzecim dniu zaproponowaliśmy uczniom trzygodzinną wycieczkę terenową z przewodnikiem Welskiego Parku Krajobrazowego. Celem wycieczki było zainteresowanie i zachęcenie młodych ludzi do wyjść terenowych. Bezpośrednie obcowanie z naturą z pewnością inspiruje do obserwacji  i rozwija postrzeganie zmysłowe. Pielęgnowanie więzi człowieka z przyrodą jest szczególne ważne. Pracownicy Parku pokazali naszym uczniom najbliższą przyrodę i wytłumaczyli zjawiska w niej zachodzące. Po krótkim wstępie teoretycznym uczniowie podzieleni na dwie grupy, rozpoczęli eskapadę po terenie parku krajobrazowego. Marsz odbywał się z mapą. Zadaniem każdej grupy było odnalezienie punktów kontrolnych z pytaniami dotyczącymi flory i fauny parku krajobrazowego i udzielenie odpowiedzi na pytania .

Biwak był bardzo udany, obfitujący w wiele atrakcji. Przyczynił się do zwiększenia wiedzy o otaczającym nas najbliższym otoczeniu. Kilkoro uczniów chce wrócić, zwłaszcza na trasę rowerową. Po biwaku nasuwa się stare, ale prawdziwe stwierdzenie „Cudze chwalicie , swego nie znacie”. Opiekunami podczas Zielonej Szkoły byli Sebastian Prokop i Piotr Gorzka.

Czytaj dalej...

Narodowe Czytanie "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego

Uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 3 im. Filomatów Nowomiejskich klasy VIII A i VIII B wraz z nauczycielkami języka polskiego: panią Aleksandrą Mossakowską i Renatą Żurańską skorzystali z zaproszenia organizatorów i wzięli udział w ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie 2018.

W tym celu dnia 7 września 2018 r. o godz. 12.00 udali się do Ogrodu Róż, by  uczestniczyć we wspólnym czytaniu „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego -  tegorocznej lektury.

Z kolei panie Żaneta Cherkowska i Magdalena Kortes wzięły udział w Narodowym Czytaniu zorganizowanym przez Zespół Szkół im. Noblistów Polskich w Kurzętniku.

Zdjęcia: MCK Nowe Miasto Lubawskie, ZS Kurzętnik

 

Czytaj dalej...

79. rocznica wybuchu II wojny światowej

Pierwszego września 2018 roku o godz. 10.00 przy pomniku pod Nawrą odbyły się uroczystości związane z kolejna rocznicą wybuchu II wojny światowej.

W obchodach 79. rocznicy napaści hitlerowskich Niemiec na Polskę wzięli udział kombatanci, władze miasta i radni miejscy, przedstawiciele Starostwa Powiatowego, przedstawiciele Gminy Nowe Miasto Lubawskie, dyrektorzy miejskich jednostek organizacyjnych, komendanci służb mundurowych, harcerze, poczty sztandarowe organizacji pozarządowych i szkół oraz młodzież szkolna w tym uczniowie naszej szkoły oraz przedstawiciele Młodzieżowej Rady Miasta. Rys historyczny dotyczący wybuchu II wojny światowej przedstawiła uczennica klasy III e gimnazjum Zuzanna Rzemińska.

Po oficjalnych wystąpieniach delegacje złożyły pod pomnikiem wiązanki kwiatów i zapaliły symboliczne znicze. Podniosłej uroczystości towarzyszyły występy nowomiejskiej młodzieży ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Janusza Korczaka i Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Miejskiego Centrum Kultury.

 

Czytaj dalej...

Rozpoczęcie roku szkolnego grup przedszkolnych

W dniu 3 września o godz. 12.00 odbyło się w naszej szkole rozpoczęcie roku szkolnego dla uczniów przedszkola i grupy 0. Wśród zaproszonych gości znaleźli się – Burmistrz Nowego Miasta Lubawskiego Pan Józef Blank, Kierownik Referatu Oświaty, Kultury i Sportu Pani Dorota Osińska oraz ks. Proboszcz Zbigniew Markowski. Najmłodsi uczniowie naszej szkoły zostali powitani niespodziankami – kuferkami ze szkolną wyprawką, odblaskami i specjalnymi naklejkami.

 

Czytaj dalej...

Rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019

Dnia 3 września 2018 roku o godzinie 8.00 w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 3  im. Filomatów Nowomiejskich odbyła się uroczystość powitania nowego roku szkolnego 2018/2019. Wydarzenie swoją obecnością uświetnili: Pan Józef Blank - Burmistrz Miasta  oraz Pani Dorota Rzemińska  - Przewodnicząca Rady Rodziców .

Uroczystość, którą prowadziła pani Magdalena Kortes,  rozpoczęto wprowadzeniem sztandaru i odśpiewaniem hymnu państwowego. Następnie głos zabrała dyrektor szkoły – Pani Bożena Rutkowska-Marciniak  oraz zaproszeni goście.

W dalszej części uczniowie wraz ze swoimi wychowawcami udali się do swoich klas.

 

Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem