Menu

SZKOŁA PODSTAWOWA NR 3

GIMNAZJUM IM. FILOMATÓW NOWOMIEJSKICH

77. rocznica "Czarnego czwartku"

W dniu 7 grudnia obchodziliśmy 77. rocznicę „czarnego czwartku” – tragicznych wydarzeń w Nowym Mieście Lubawskim. W 1939 r. członkowie Selbschutzu rozstrzelali mieszkańców Nowego Miasta Lubawskiego i okolic.

 

Z tej okazji podczas lekcji wychowawczej  odbyła się prelekcja dla uczniów klas pierwszych, którą wygłosiła Magdalena Kortes – nauczycielka historii.

W kolejnej części uroczystości odbyła się patriotyczna Msza św., podczas której uczniowie klas pierwszych ustawiali znicze symbolizujące ofiary tamtych tragicznych wydarzeń. Rys historyczny przedstawił uczeń klasy II a – Wiktor Preus, nazwiska rozstrzelanych odczytała Anna grabowska z kl. I c, czytania mszalne Kamil Abramowski także z kl. I c.

 

Po zakończeniu Mszy św. mieszkańcy miasta, kombatanci, władze, poczty sztandarowe i uczniowie nowomiejskich szkół udali się w miejsca pamięci, gdzie złożono kwiaty i znicze. Uroczystość pod pomnikiem 7 grudnia poprowadziła pani Dorota Zawadzka, a apel poległych odczytał pan Piotr Gorzka. Burmistrz Nowego Miasta Lubawskiego pan Józef Blank podziękował wszystkim zgromadzonym za udział w uroczystości.

 

Ostatnią częścią obchodów było przedstawienie okolicznościowe, które odbyło się w Miejskim Centrum Kultury. Radne Młodzieżowej Rady Miasta przedstawili ten tragiczny czas w formie wspomnień i poezji z tamtego okresu.

Autorami scenariusza oraz opiekunami młodzieży byli nauczyciele – Magdalena Kortes i Marek Piątkowski .

Galeria https://www.facebook.com/478827172232297/photos/?tab=album&album_id=1118991071549234