97. rocznica powrotu Nowego Miasta Lubawskiego do Polski

19 stycznia 2017 roku na nowomiejskim Rynku odbyła się uroczystość upamiętniająca powrót naszego miasta po 125 latach do Polski. O godzinie 13.00 od strony Baszty Kurzętnickiej do Nowego Miasta wkroczyła kompania reprezentacyjna  4. Pułku Chemicznego w Brodnicy, aby symbolicznie przynieść nam wolność i radość z powrotu do Ojczyzny. Rys historyczny tamtych doniosłych wydarzeń przybliżyła nauczycielka historii w naszej szkole  - Magdalena Kortes.

Dowódca kompanii, w roli porucznika Wybrańca, symbolicznie przekazał Burmistrzowi Nowego Miasta Lubawskiego biało-czerwoną flagę narodową. Burmistrz Józef Blank podziękował słowami:

"Dziękuję bardzo! W imieniu mieszkańców Nowego Miasta Lubawskiego witam armię polską przybyłą dziś do nas! Jesteśmy wdzięczni panu, panie poruczniku i pana żołnierzom! Po wielu latach wracamy do Polski. Zawsze byliśmy Polakami i zawsze będziemy! Witam pana oddział chlebem i solą!"

Atrakcją dla wielu mieszkańców i gości naszego miasta były salwy honorowe oddane przez przybyłych żołnierzy.

Po przekazaniu Burmistrzowi Nowego Miasta biało-czerwonej flagi narodowej przez dowódcę kompanii i po salwie honorowej, zgromadzeni mieszkańcy i goście, kosztując tradycyjny chleb z solą - podawany przez radne Młodzieżowej Rady Miasta w strojach stylizowanych na lata dwudzieste - udali się do Kina Harmonia, aby wysłuchać okolicznościowej akademii przygotowanej przez uczniów Zespołu Szkół im. C.K.Norwida.
W uroczystości wzięli udział uczniowie klas I i II naszej szkoły pod opieką wychowawców.