Sztandar i logo szkoły

SZTANDAR SZKOŁY

Sztandar szkoły to weksylium składające się z płata i drzewca. Płat wykonano z satynowej tkaniny w kształcie kwadratu o długości boku 100 cm., obszytej złotą taśmą, wykończoną złotą frędzlą.

Płat przytwierdzono do toczonego z jasnego drzewa bukowego drzewca, zakończonego ręcznie grawerowaną srebrną głowicą w kształcie Orła Białego – narodowego symbolu państwa polskiego.

Na drzewcu umieszczono okolicznościowe gwoździe z nazwiskami fundatorów sztandaru oraz datą jego nadania szkole.

AWERS SZTANDARU

To tkanina satynowa koloru ecru symbolizującego naturalną szlachetność. Na płacie DSC 0304przedstawiono rekwizyty nawiązujące do XIX – wiecznych idei filomackich – Patria, Arete, Scientia, Amiticia.

Patria- Ojczyzna, idea świadomego obowiązku działania na rzecz dobra wspólnego.

Arete – Cnota, idea etycznej dyspozycji człowieka gotowego posługiwać się rozumem i wolą do przyjęcia postaw zgodnych           z dobrem etycznym.

Scientia- Nauka, idea służąca pogłębianiu wiedzy i wszechstronnego rozwoju.

Amiticia – Przyjaźń, idea łącząca społeczność na całe życie.

W centralnym punkcie płata widnieje okrąg, który tworzą niebieskie litery o złotych konturach, układające się w nazwę szkoły – Gimnazjum im. Filomatów Nowomiejskich w Nowym Mieście Lubawskim. W okrąg wpisano przedmioty – cztery księgi o różnych barwach ułożone jedna na drugą oraz piątą z nich otwartą z nałożonym na nią wytłaczanym, cieniowaną biało-szaro-złotą nicią, piórem.

Księgi symbolizują cztery filomackie cnoty – prawdę, mądrość, uczoność oraz roztropność.

Pióro – symbol sprawiedliwości, rozświetla niczym płomień światła otwartą księgę.

Karty księgowe przełożone są biało-czerwona wstęgą.

Biel – symbol wartości duchowych: czystości i niepokalania.

Czerwień – symbol cnót: odwagi i męstwa.

Obok ksiąg widnieje czapka filomacka koloru szarego ze złotym otokiem, która jest symbolem jedności i ponadrocznikowej integracji braci uczniowskiej.

W lewym górnym rogu awersu umieszczono herb Nowego Miasta Lubawskiego – na żółto-czerwonej tarczy lew i róża. Zgodnie z heraldycznym prawem herb łączy w jednym symbolu całą społeczność miasta.

U dołu prawej strony awersu znajduje się girlanda maków i chabrów.

Maki to symbol ziemi, chabry poczucia własnej wartości i lojalności.

Całość płata awersu otoczona jest złotą bordiurą, która tworzy ramy dla filomackich idei.

REWERS SZTANDARU

DSC 0311To również tkanina satynowa o kolorze karmazynowej czerwieni tworząca pole tarczy z zamieszczonym na niej godłem herbowym państwa polskiego – Orłem Białym z głowa zwróconą w prawo, zgodnie z tradycją heraldyczną w postaci gotowej do walki.

Orzeł tkany nicią, której srebrny kolor symbolizuje dobro, dostojeństwo i czystość. Wizerunek orła dopełnia złota korona, oznaczająca majestat i szlachetność. Tego samego koloru są dziób i szpony. Rozpostarte skrzydła orła to symbol najwyższego lotu, zdolności do pokonywania przeszkód i trudności. Nad orlem i pod jego szponami widnieje napis – Rzeczpospolita Polska.

Czerwień rewersu odzwierciedla ideę gotowości służenia Ojczyźnie.

Autorem projektu sztandaru jest nauczycielka przedmiotu plastyka w Gimnazjum im. Filomatów Nowomiejskich w Nowym Mieście Lubawskim mgr Maria Anna Wilemska.

Sztandar prezentuje Poczet Sztandarowy Gimnazjum im. Filomatów Nowomiejskich w roku szkolnym 2012/2013 - chorąży Oskar Jędraszek, asysta Wiktoria Kawiecka i Ilona Maciejewska.

Logo szkoły nawiązuje swoją kompozycją i elementami umieszczonymi na nim do tradycji szkoły oraz jej sztandaru, którego opis to odzwierciedla. Projektantem logo jest mgr Anna Maria Wilemska, członek ZPAP, nauczyciel plastyki, informatyki i zajęć artystycznych w naszym gimnazjum, natomiast obróbki komputerowej dokonała mgr Aldona Myślińska, nauczyciel informatyki i zajęć technicznych.

Autor tekstu: mgr Maria Anna Wilemska, członek ZPAP, nauczyciel Gimnazjum im. Filomatów Nowomiejskich w NML